Шахматът като шоу: Как Магнус Карлсен създаде платформата за милиони фенове
Световен шампион използвай AI, за да промени играта на шах
Какви са ползите от този вид облагане?
Данъците върху доходите са преки данъци. През 2008 г. у нас беше въведен "плосък данък", което означава, че всички доходи се облагат с 10%. Различно се третират доходите от с дейност на едноличните търговци - облагат се със ставка от 15% от дивиденти, които се облагат с 5%.
В общия случай облагането на доходите касае трудови доходи на наетите лица. С плоския данък на практика се облагат с една и съща данъчна ставка доходите на всички -и на бедни, и на богати. Всеобщо преобладаващото мнението е, че по-ниската данъчна ставка създава условия за поощряване на желанието за работа, спестяване и инвестиции, което води до повишаване на мотивацията за плащане на дължимите данъци. В допълнение към вече казаното, системата на плоския данък е опростена и насърчава хората да спазват данъчните закони, пише в сайта trudipravo.bg.
Плоският данък е данъчна система, при която всички участници в дадена група се облагат с една и съща ставка, за разлика от прогресивния данък, който е градиран по отношение на доходите. Плоският данък се прилага на национално ниво в ограничен брой страни, като по света е по-разпространен прогресивният данък върху доходите, при който гражданите или компаниите с по-висок доход плащат по-висока данъчна ставка от тези с по-нисък доход.
Историята му в Блгария
В България плоският данък става популярен след като в началото на 2003 г. група от около 100 икономисти изпращат отворено писмо до министъра на финансите Милен Велчев, в което настояват да се въведе плосък подоходен данък от 10%. Инициатор и автор на писмото е Георги Ангелов, макроикономист на Института за пазарна икономика. Оказва се, че обществото все още не е подготвено за идеята.
В продължение на няколко години институции и икономисти настояват публично високите прогресивни данъци да бъдат заменени с нисък плосък данък, пише Wikipedia. Постепенно бизнесът започва да подкрепя идеята. Последват го и политическите партии –СДС, НДСВ, както и ГЕРБ при самото учредяване на партията. В крайна сметка плоският данък от 10% е въведен, като през 2008 г.
Това е част от разработваната от министъра на финансите в кабинета на Тройната коалиция- Пламен Орешарски нова данъчна политика с цел повишаване на конкурентоспособността на реалната икономика и в подкрепа на фискалната сигурност.
Плоският данък е въведен в общо 29 страни, сред тях са Албания, Беларус, Ямайка, Парагвай и други.
Световен шампион използвай AI, за да промени играта на шах
Какви за новините за пенсиите за 2025 г.?
Има няколко начина да проверите дали вашият имейл е бил хакнат