Какво е плосък данък и каква е историята му?

Какви са ползите от този вид облагане?

 

Данъците върху доходите са преки данъци. През 2008 г. у нас беше въведен "плосък данък", което означава, че всички доходи се облагат с 10%. Различно се третират доходите от с дейност на едноличните търговци - облагат се със ставка от 15% от дивиденти, които се облагат с 5%.

В общия случай облагането на доходите касае трудови доходи на наетите лица. С плоския данък на практика се облагат с една и съща данъчна ставка доходите на всички -и на бедни, и на богати. Всеобщо преобладаващото мнението е, че по-ниската данъчна ставка създава условия за поощряване на желанието за работа, спестяване и инвестиции, което води до повишаване на мотивацията за плащане на дължимите данъци. В допълнение към вече казаното, системата на плоския данък е опростена и насърчава хората да спазват данъчните закони, пише в сайта trudipravo.bg.

Плоският данък е данъчна система, при която всички участници в дадена група се облагат с една и съща ставка, за разлика от прогресивния данък, който е градиран по отношение на доходите. Плоският данък се прилага на национално ниво в ограничен брой страни, като по света е по-разпространен прогресивният данък върху доходите, при който гражданите или компаниите с по-висок доход плащат по-висока данъчна ставка от тези с по-нисък доход.

Историята му в Блгария

В България плоският данък става популярен след като в началото на 2003 г. група от около 100 икономисти изпращат отворено писмо до министъра на финансите Милен Велчев, в което настояват да се въведе плосък подоходен данък от 10%. Инициатор и автор на писмото е Георги Ангелов, макроикономист на Института за пазарна икономика. Оказва се, че обществото все още не е подготвено за идеята.

В продължение на няколко години институции и икономисти настояват публично високите прогресивни данъци да бъдат заменени с нисък плосък данък, пише Wikipedia. Постепенно бизнесът започва да подкрепя идеята. Последват го и политическите партии –СДС, НДСВ, както и ГЕРБ при самото учредяване на партията. В крайна сметка плоският данък от 10% е въведен, като през 2008 г. 

Това е част от разработваната от министъра на финансите в кабинета на Тройната коалиция- Пламен Орешарски нова данъчна политика с цел повишаване на конкурентоспособността на реалната икономика и в подкрепа на фискалната сигурност.

Плоският данък е въведен в общо 29 страни, сред тях са Албания, Беларус, Ямайка, Парагвай и други.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст