Какви стоки можем да си купуваме с ваучерите за храна?

БГ Бизнес

Законът има специално определение какво се включва в термина "храна"

Чрез ваучерите за храна работодателите предоставят на своите служители на трудов договор средства отделно от възнаграждението им.

Снимка: bTV
Какво представляват ваучерите за храна? 

Ваучерите за храна са средство за замяна, посредством което ползвателите получават храна и хранителни продукти срещу номиналната стойност на ваучерите в ресторанти, заведения за бързо обслужване, както и в обекти за търговия с храни, включително магазини за хранителни стоки, супермаркети, казва д-р Тодор Капитанов, вицепрезидент на КНСБ, в платформата за трудово право mywork.bg

За какво не могат да се използват ваучерите за храна? 

Ваучери за храна не могат да бъдат ползвани за покупката на вино, спиртни напитки, пиво, тютюневи изделия (цигари, пури, пурети, тютюн за лули, тютюн за дъвчене, тютюн за смъркане и др.)както и да бъдат за заменяни срещу пари.

Както става ясно, законът поставя ограничения не само по отношение на това в какви обекти може да бъдат ползвани ваучерите за храна, но и за какви стоки и услуги. Със сигурност на повечето хора се е случвало да влязат в някой магазин и когато пробват да заплатят с ваучер, касиерката любезно или не чак толкова е обяснила, че съответна стока не може да бъде закупена по този начин и трябва да се заплати отделно в пари. 

Какво е "храна" според закона? 

„Храна“ е всяко вещество или продукт, предназначен или може да бъде използван за консумация от човека, независимо дали е преработен, частично преработен или непреработен по смисъла от Закона за храните. “Хранителни продукти” са всички хранителни суровини, полуфабрикати, готови продукти и ястия, напитки, подправки, вкусови вещества, добавки, спомагателни материали и др., консумирани от човека за посрещане на неговите енергийни и хранителни потребности за живот и растеж.

Кой може да получи ваучери? 

Ползвателите, които са получили ваучери за храна, отпечатани от един оператор, могат да ползват тези ваучери само в търговски обект на доставчик, с който съответният оператор е сключил договор за обслужване.

Когато сумата на закупените храни или хранителни стоки е по-ниска от номиналната стойност на ваучера, ползвателят няма право да получи остатъка до номиналната стойност на предоставения ваучер. Всеки ползвател, който е получил ваучери за храна, е длъжен да върне на работодателя неизползваните ваучери за храна при прекратяване на трудовото правоотношение или договора за управление.

Снимка: bTV
Знаете ли какво представляват ваучерите за детска кухня: 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст