Какво трябва да знаем за двата метала
Инвестиция в благородни метали често е част от позициите в портфейлите на инвеститорите. Всеки инвеститор има своята причина да включи или не метали в своя портфейл. Изборът e широк, но може би поради по-добрата познаваемост златото и среброто са предпочитани. Златото се счита за сигурно убежище в условия на икономическа криза и често се прибягва към него в такава ситуация. Среброто, въпреки че има по-широко приложение и е по-използвано в промишлеността от златото, остава някак в сянка, пише платформата Moite Pari.
Темата за златото може да се каже, че е вечна. Металът ще бъде обект на анализи и интерес, докато го има, а може би и след това. В същото време, друг не по-малко ценен метал, среброто, остава сякаш подценен. Дали е така? Да опитаме да разберем.
Доходност от инвестиция в злато
Златото традиционно се смята за надежден актив, който запазва своята стойност дори в моменти на кризи. Всъщност, много често именно поради кризите металът се предпочита за инвестиционно „убежище. Както всеки друг актив, той също е подвластен на капризите на пазарите и неговата цена не е константа. През последните 12 месеца цената на златото остана покачваща се, въпреки колебанията, които не са нещо необичайно.
В рамките на 1 година цената на жълтия метал се повиши до $2 673 за тройунция, което е ръст от над 40%. Поскъпването е впечатляващо. Преди, обаче, да се насочим към този метал, е нужно да знаем факторите, които обуславят цената му и посоката, в която ще поеме тя.
Или поне част от тях:
• Геополитически фактори. За жалост, светът далеч не е така спокойно място, както всички ние бихме искали. Войните, политическите кризи и търговските конфликти водят до съответните реакции на световните пазари. Колкото по-несигурна е обстановката, толкова по-привлекателно е златото, тъй като инвеститорите го считат за сигурно убежище. Резултатът – поквачващи се цени на метала.
• Инфлация и лихвени проценти. В условия на висока инфлация, обезценката на редица активи подтиква немалко инвеститори да потърсят златото. Това е практика, която залага на ценността на метала, а не толкова на доходността от него. Приема се, че в условия на инфлация златото запазва, а дори и повишава цената си. Поради това той е търсен актив като мярка за запазване на стойността на наличен финансов ресурс.
В исторически план (20-годишен и по-дълъг период от време), златото остава предпочитана дестинация за свободния ресурс, особено когато става въпрос за кризи.
В периодите на кризи отчетливо може да се види как реагират пазарите и как политическите, икономическите и военните кризи движат цената на златото. За последните 20 г. станахме свидетели на финансовата криза от 2007 – 2008-ма година, продължила почти 5 г. Видяхме кризата COVID-19, началото на войната в Украйна, а в момента сме свидетели на поредната икономическата криза, която не само не е отшумяла, но и се задълбочава в определени региони. Всички тези периоди са видими на графиката и те показват едно – ръст в цената на златото. Разбира се, само цената не е достатъчна, за да кажем дали инвестицията в този метал е печеливша. Да, цената расте, но и факторът инфлация трябва да се отчете. Той е корективът за реалната доходност на всяка инвестиция.
Доходност от инвестиция в сребро
Среброто, за разлика от златото, има по-голяма волатилност и значително по-широко промишлено приложение. Това означава, че цената му се влияе както от факторите, които определят стойността на златото, така и от търсенето в индустриалния сектор.
През последните 12 месеца цената на среброто достигна почти $32 за унция.
Доходността и при този метал е над 40%, но в сравнение със златото, при по-големи колебания. Причината за по-голямата волатилност на среброто, според анализатори, е неговата пряка връзка с търсенето му и приложението му в индустрията. Среброто се характеризира с относително по-широко промишлено приложение от където следва и силната корелация към икономическите кризи по време на които търсенето му е променливо.
В дългосрочен, поне 20-годишен период, флуктуациите в цената на среброто са по-ясно видими в сравнение със златото за същия период. Видни са зависимостите с кризите, но за разлика от златото, среброто „реагира“ видимо по-неустойчиво на пазарните промени.