С парите за цигари за 4 години може да си купите кола
Колко харчат пушачите на година за цигари
Всички кранове на връзката бяха отворени в 7 часа на 1 октомври
Председателят на ЕК и редица държавни глави приветстваха приемането на първите количества природен газ по IGB по време на официално събитие в София.
Всички кранове на връзката бяха отворени в 7 часа днес (1 октомври) и България вече получава газ по нея. В първия работен ден на IGB се очаква по газопровода да постъпят над 29 171 MWh, а прогнозата за целия месец е за 888 801 MWh.
Знаковото събитие по случай пускането на IGB в експлоатация беше уважено от министър-председателя на България Гълъб Донев, президента на страната Румен Радев, председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, президента на Азербайджан Илхам Алиев, президента на Сърбия Александър Вучич, президента на Северна Македония Стево Пендаровски, министър-председателя на Гърция Кириакос Мицотакис и министър-председателя на Румъния Николае Чука.
По време на офицалната церемония беше изтъкната ролята на новата енергийна инфраструктура, която повишава сигурността на региона и втвърдява позициите ни при преговори за доставките на природен газ.
С пускането на IGB в експлоатация навлизаме в ключов етап отразвитието на енергийната система на региона и правим огромна крачка напред към по-силна, по-свързана и независима Европа“, заяви изпълнителният директор на ICGB Теодора Георгиева. „Днешният ден е от огромно значение за нас - отбелязваме търговския старт на един стратегически енергиен проект, чиято важност надхвърля националните граници на Гърция и България.
“Най-накрая имаме реална диверсификация на газовете доставки”, заяви българският държавен глава Румен Радев, който призова за ускоряване на изграждането на връзката със Сърбия.
В своето приветствие държавният глава намекна за бъдещо развитие на нов ядрен проект в България съвместно със съседните държави и по-конкретно Гърция и призова за изграждането на нови петролопроводи, пътна и комуникационна инфраструктура в региона, включително и нови мостове през Дунав между България и Румъния.
ЕС подкрепя изцяло този проект, включително и финансово с близо 250 млн. евро, припомни Урсула фон дер Лайен, която определи газовата връзка като “свобода” от зависимостта от руския газ.
Азербайджанският президент Илхам Алиев обеща увеличаване на доставките по Южният газов коридор, чрез развитието на нови проекти, които ще се удвоят до 2027 година.
Идеята за газопровода датира от 2009 година, когато правителствата на България и Гърция подписаха Меморандум за разбирателство по проекта. Едва шест години по-късно беше подписано окончателното инвестиционно решение, а строителството му започна чак през 2019 г.
Междусистемната газова връзка между Гърция и България има възможност за увеличаване на капацитета до 5 млрд. куб. м. годишно, което ще позволи и реверсивен поток в посока Стара Загора – Комотини. За целта се планира изграждане на компресорна станция в Комотини, която да е готова през 2024 г., едновременно свъвеждането на експлоатация на терминала за природен газ до гръцкия град Александруполис.
Колко харчат пушачите на година за цигари
За китайските бизнесмени е много необичайно да отправят публични нападки към правителството
В кои професии има най-малко кадри?