1 USD
1.70428 BGN
Петрол
68 $/барел
Bitcoin
$93,688.0

Фалитите в България растат

БГ Бизнес

Кои сектори имат най-големи проблеми?

Фалитите в България ще нараснат с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Това посочва изследване на глобалния застраховател на търговски кредити Allianz Trade.

В изследването се посочва, че в световен мащаб положението е още по-тревожно, тъй като се очаква фалитите да нараснат с 6% през тази година и с 3% през 2026 г. Това обаче не трябва да носи успокоение за България, защото се наблюдава удължаване на сроковете за разплащане на българските фирми, обясняват анализаторите. Те припомнят и спецификите в българското законодателство, които правят процедурите за обявяване на фалити прекалено сложни и продължителни и още повече усложняват нещата.

От доклада става ясно, че у нас традиционно транспортният сектор е начело по брой регистрирани случаи на забавени плащания и лоши вземания, пише "Сега". Фирмите не успяват да изпълнят ангажиментите си към доставчици на горива, висока е и междуфирмената задлъжнялост. Сроковете за погасяване в сектора поддържат ниво от над 90 – 120 дни.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Строителството и земеделието също са сред проблемните сектори с високи нива на просрочия. Малките строителни фирми изпитват трудности и нерядко не успяват да погасят дълговете си дори и след 120 дни отсрочка. От друга страна фирми, които участват в обществени поръчки, съобщават за забавени плащания от държавния бюджет в срокове от 6 до 9 месеца.

Ръст бележат просрочията и при малките земеделските производители, които или не успяват да реализират продукцията си или изпитват недостиг на средства заради изплащане на банкови заеми и лизинг. Така те са принудени да отлагат плащането на дълговете си за идния сезон.

В хранително-вкусовата индустрия и по-конкретно в месопреработката, се забелязва увеличение на просрочията до 120-180 дни, като се появяват и случаи на оспорени вземания поради доставка на негодна или некачествена продукция.

Длъжниците все по-често съобщават за сключени споразумения с НАП за разсрочване на публичните им задължения, особено в транспортния сектор и строителството. Все по-често се прибягва до продажба или промяна в собствеността на фирмата - излизане или замяна на съдружник, промяна на формата.

Фактор за просрочията и невъзможност за обслужване на дълговете, особено при малките фирми, е и междуфирмената задлъжнялост, която в страната бележи ръст до нива от 90 до 150 дни.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

10 000 кв. м. изкуство на артисти от цял свят ще преобразят София, по време на Фестивала на светлините LUNA БГ Бизнес

10 000 кв. м. изкуство на артисти от цял свят ще преобразят София, по време на Фестивала на светлините LUNA

Четвъртото издание на културното събитие ще предложи 3-километров пешеходен маршрут. По повод 25-годишнината на bTV, видеомапинг шоу ще освети фасадата на красива сграда в центъра на София.

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук