1 USD
1.81297 BGN
Петрол
74.49 $/барел
Bitcoin
$84,676.2

В наша съседка най-младият собственик на бизнес е на две години

Свят

В по-голямата част от случаите младите собственици са влезли в компанията по наследство

В 171 компании в Сърбия има поне едно дете в структурата на тяхната собствност. Данните от края на миналата година показват, че това са едва около 0,001% от всички компании в Сърбия. Малко по-голям е броят на малолетните съсобственици. Като се има предвид, че в някои компании те споделят собственост с братя и сестри, този вид компании са около 250, съобщават от сръбското издание на Forbes. 

В по-голямата част от случаите младите собственици са влезли в компанията по наследство. По-често те притежават само част от компанията, докато само около дузина от тях могат да се похвалят със 100% собственост. И когато са сами, и когато споделят собственост, тези млади собственици нямат право да управляват бизнеса.

Тази ситуация е възможна, тъй като Законът за търговските дружества не предвижда изрично положението на непълнолетни лица в търговските дружества. Те могат да бъдат наследени или подарени, както всеки друг имот. Законът е по-строг по отношение на предприемачите, така че те могат да имат само това звание - с бизнес правоспособност. Придобива се, с редки изключения, с навършване на 18-годишна възраст.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Най-младият в бизнеса

В момента може би най-младият собственик на фирмата, или по-скоро съсобственик, е двегодишно момче от Чуприя. Той, петгодишният му брат и майка му притежават по една трета от компанията.

Следващият най-млад собственик е тригодишно дете, което притежава фирма за продажба на авточасти в Белград. Той притежава 100% от компанията. Той стана собственик, когато беше само на година и половина. Фирмата се обгрижва и управлява от възрастен роднина.

100% собственост 

Сред около 250 дребни собственици и съсобственици на фирми само девет от тях притежават всичките 100% от акциите. Освен тригодишното дете, чиято фирма се занимава с авточасти, има още осем.

Едно от тях е дванадесетгодишно момче от Чачак. Той наследява, за съжаление, рано починалия собственик.
Петгодишно дете е собственик на сериозен бизнес с приходи от почти 20 милиона евро. Може да се каже, че е в бизнеса от „дълго време“, защото е получил компанията от района на Нови Сад, когато е бил на 3,5 години. И в този случай законният представител е по-възрастен роднина.

Фирма от района на Белград също има един непълнолетен собственик, а друг тригодишен е собствен шеф в белградска фирма, регистрирана за консултантски услуги.

Товарният транспорт се управлява от фирма, управлявана от шестнадесетгодишен младеж от Белград, който е едноличен собственик. По склоновете на Златибор е самостоятелен бизнес на четиринадесетгодишен.

Едно дете, множество компании

Дори сред най-младите собственици на сръбски бизнес има такива, които присъстват в множество компании. Точно каквито са били техните предшественици. Така в района на Южен Банат петгодишно момче се сдоби с дялове, макар и миноритарни, в три фирми.

Дванадесетгодишно дете също притежава миноритарни дялове в две компании. Той дели съсобственост с още двама по-възрастни наследници. В Белград осемгодишно момче дели половината от два бизнеса с майка си.

Двама братя, шестгодишно и десетгодишно дете, притежават по 50% от компания в Нови Сад и 25% от друга. 12-годишният ниш не си е шеф, но има миноритарен дял в цели три компании. Три IT компании са съсобственици на двама братя и сестра – на девет, шест и три години. Може и сега да програмират малко, но засега сигурно някой го прави вместо тях.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук