ЕС привлича една пета от световните резерви на LNG в началото на 2024 г.

БГ Бизнес

Основният доставчик на втечнен газ в ЕС е с дял около 50%

 

И през първото тримесечие на 2024 г. страните от ЕС са най-големият вносител на LNG (втечнен газ) в света с дял от 21% от вноса, според тримесечния доклад на Европейската комисия. По този показател общността изпреварва Китай (19%), Япония (17%) и Южна Корея (12%).

Снимка: iStock

През първите три месеца на годината износът на втечнен газ достигна 136 млрд. куб. м, което е ръст от 3% на годишна база. Основни износители са САЩ (22% дял в световния износ), Австралия и Катар (с по 19%). Тези три страни представляват 60% от общия световен износ на LNG. Следват Русия и Малайзия (по 7%).

Данните на ЕК показват още, че през първото тримесечие Норвегия вече е доминиращият доставчик на тръбопроводен газ с дял от 54%. С доставките на втечнен газ обаче ЕС поне има много алтернативи спрямо преди няколко години - делът на втечнения газ в общия внос на газ е 41%, т.е. 28 милиарда кубически метра, което е ръст от 91% в сравнение с първото тримесечие на 2021 г. (преди началото на войната в Украйна), казва „Денар“.

Основен доставчик на втечнен газ в ЕС са САЩ с дял около 50%.

Общо през първото тримесечие страните от общността са закупили 70 млрд. куб. м газ (спад от 2% на годишна база), като основните източници са Норвегия (34% дял в общия внос на газ), САЩ (20%), Русия (19%) и страните от Северна Африка (13%). Това съотношение е приблизително същото в началото на 2023 г.

Снимка: Getty Images
Влиянието на Русия

Данните на ЕК сочат, че през зимните месеци на 2024 г. има увеличение на доставките на руски природен газ. Страната е транспортирала общо 13 млрд. куб. м, или с 5% повече спрямо предходното тримесечие и с 30% повече на годишна база. Спрямо първото тримесечие на 2021 г. има спад от около 70%.

Това увеличение се дължи най-вече на доставките на втечнен газ - около 6 млрд. куб. м през първото тримесечие. За същия период вносът на природен газ възлиза на 7 млрд. куб. м, или почти без промяна спрямо първото тримесечие на 2023 г.

Основните маршрути на руския газ са през Украйна (46%) и Турция (45%). Останалите количества минават по Балтийския газопровод. От началото на 2025 г. изтича договорът за транзит през Украйна и той няма да бъде подновен. Все още не е ясно кой маршрут ще предпочете Русия за доставки на газ след 1 януари 2025 г.

Пазарите са по-тихи през зимата, но тогава газът се вдига

Цената на газа в Европа през първите три месеца се понижи значително – с почти 50% на годишна база до 27,30 евро за мегаватчас. Това е най-ниската средна цена за тримесечието от началото на 2021 г. В следващите месеци обаче тенденцията се променя и през юли на холандската платформа "TTF" цената е от порядъка на 33-36 евро за мегаватчас.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст