1 USD
1.80844 BGN
Петрол
74.95 $/барел
Bitcoin
$83,391.8

Докога ще има силен долар и слабо евро и как това ще ни се отрази?

На Европа й трябват спешни икономически реформи, смята икономистът Владимир Сиркаров

Резултатите от изборите в САЩ и случващото се в Германия, ще имат своето дългосрочно отражение върху световната икономика, обяви пред businessnovinite.bg икономистът Владимир Сиркаров.

По думите му тепърва ще видим икономическите измерения в САЩ и Европа. Политиката на Доналд Тръмп е крайна по отношение на занъци и такси и това ще има отражение върху икономиката на страната. Външната му политика е интересна и предстои да видим как ще се случат нещата, за които се говореше в предизборната кампания, каза още Сиркаров.

Според него скокът на долара и спадът на еврото, което се случи вчера след като злязоха резлтатите от изборите в САЩ няма да доведат до драстични неща. Но ще имат дългосрочно влияние.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

"Когато Тръмп беше избран за президент през 2016 г. видяхме невиждан скок на долара. Сега вероятно ще е пак така, но това ще доведе до инфлация в щатите. Така че не очаквам доларът да се задържи силен много дълго време", добави Сиркаров. 

"В същото време еврото отслабва. Това е плюс за експорта, но като цяло слабата валута не е нещо полезно. Ако се задържи по-дълго време, ще доведе до проблеми със стандарта на живот на хората", каза още той.

Що се отнася до случващото се в Европа, икономистът е категоричен, че й трябват спешни икономически реформи.

Хората, които следят икономическите и политически процеси не са изненадани от случващото се в Германия, каза още той. От известно време страната е в техническа рецесия и не е стабилна, коментира Сиркаров. 

По думите му пътят на България към еврозоната се удължава много. Най-рано може да влезем от началото на 2026 г. Но при положение, че изпълним всички критерии. От последните финансови данни у нас, става ясно, че дефицитът може да отиде много над 3%. Вероятно е да стигне до 7-8%, което е притеснително, добави той.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук