Поставиха рекорд за брой хора, намиращи се в космоса (ВИДЕО)
Какъв беше старият рекорд, който астронавтите подобриха?
АЕЦ "Козлодуй" отбеляза 50 години от пускането на първи блок
Първата и единствена атомна централа у нас отбеляза 50 години от пускането в експлоатация на първи блок.
За спомените от строителството на централата и за бъдещето на ядрената енергетика у нас говорят бивши и настоящи служители на АЕЦ „Козлодуй“.
Цоло Котарански е енергетик, който участва в строежа на блоковете на атомната централа.
„Всички блокове от 1-и до 6-и са ми минали през ръцете. Когато дойдох нямаше къде да живея, спал съм в един фургон пред централата. Хората се радваха, работеха. Имаше случаи по 72 часа да не излизаме от площадката“, спомня си той.
По думите му има период, когато на площадката работят 13 хиляди човека. Ръководството на площадката бяха работливи, ентусиазирани и можещи хора, казва Катарински.
Той си спомня още, че хора от цялата страна са участвали в мащабния строеж.
„Тук има един паркинг, беше пълен с автобуси за извозване на хора по всички направления – селата, Враца, Кнежа, Лом. Всичко се струпваше тук и се работеше денонощно. Сега се говори, че ще се правят 7-и и 8-и блок“.
Енергетикът казва и какво е било заплащането на площадката по онова време.
„110 лв. и -5% за липса на трудов стаж. За първи блок съм получил 120 лв. за извънреден труд. Имаше съветски специалисти“. Не е имало моменти обаче, в които някой да каже, че нещо не може да стане.
„Държавата строеше, създаваше, а сега – руши“, казва той.
Енергетикът Йордан Петров участва в пуска на 2,3 и 4 блок. Казва, че на площадката е имало много ентусиазъм и млади хора, които са искали да се научат.
„Моята професия не е такава., но просто отидох и реших да стана това. 35 години съм работил в експлоатацията на АЕЦ „Козлодуй“. Участник съм и в строежа, и в рязането. Специалистите останаха малко. Трудно е, но не е непостижимо да се направят 7 и 8 блок“, казва Петров.
По думите му няма авария, която да не е можело да бъде овладяна.
„Просто се готвехме в движение, учене в движение. Можем да кажем благодаря на хората, които дойдоха от тецовете, защото „занаят се краде“, спомня си Петров.
Освен за служителите, атомната централа е важна част и от живота на нейното ръководство.
„Аз започнах своя професионален път в АЕЦ „Козлодуй“ преди 34 години. Основно тук ми е минала кариерата и целият ми живот е свързан с атомната централа. Надяваме се да я запазим на все така високо ниво и да продължим развитието на ядрената енергетика в България, казва Иван Андреев, изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй“.
Какво е мястото на жените в ядрената енергетика и какви са техните цели разказва Ирина Стойчева.
„Основната ни цел е популяризирането на ядрената индустрия в България. През 1974 г. този проект се е осъществил. Смятам, че България има възможности и за осъществяване на следващия проект. Мястото на жените в него – подкрепа, грижа, всеотдайност и привличане на млади специалисти, но основно - грижа за развитието на ядрената индустрия“, коментира Стойчева.
Какъв беше старият рекорд, който астронавтите подобриха?
Той беше гост на популярен подкаст
Към настоящия момент общо 12 компании - 7 български и 5 международни, съхраняват природен газ там