1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$63,131.6

"Да имаш кола, жилище и възможност за почивки": Половината българи казват, че са от средната класа

"Да имаш кола, жилище и възможност за почивки": Половината българи казват, че са от средната класа

Броят на хората у нас, които се самоопределят като средна класа е нараснал

Малко над половината българи оценяват личния си стандарт на живот като среден (52%), докато близо всеки трети казва, че стандартът му е по-скоро нисък (29%). Само 4% от българите вярват, че имат по-скоро висок стандарт на живот. Това показва последното проучване на "Тренд" по поръчка на Finance Academy

Означава ли това, че в България има стабилна средна класа?

„Това дали България има средна класа се определя по 3 различни начина. Единият е да се самоопределиш като средна класа. Вторият е чрез проверяване на потреблението (синдикатите имат такива изследвания). Например, решаваме, че средната класа имат кола, собствено жилище, ходи на почивка и т.н. събираме ги всички тези и който отговаря на критериите е средна класа. Третият начин е статистически, просто се наблюдава кой е в средата“, казва финансистът Стоян Панчев в студиото на „Тази сутрин“.  

Според Панчев, на база последните проучвания през годините, броят на хората, които се самоопределят като средна класа е нараснал.  

„Българинът определя себе си като нещо по-средата. Може по-добре, може по-зле. За радост не сме най-зле. Понятието „средна класа“ е европейско понятие. Ние по-скоро имаме възприятието, че се справяме и, че можем да оцелеем следващите 2 до 3 месеца“, казва Георги Захариев, изпълнителен директор на Финансова академия.

Живеем от заплата до заплата

От проучването става ясно, че 73% от българите не спестяват, за разлика от 22%, които спестяват пари. Мнозинството българи разчитат единствено на заплата/пенсия без да получават доходи от други места (84%).

Според Панчев българите не спестяват, защото нямат от къде и това се дължи на високата инфлация и липсата на увеличение на средната заплата при много от хората. Доходът на българите е около 60% от този на европейците.

„73%, които не спестяват, не винаги са хора с ниски доходи. Това могат и да са такива с по-високи доходи. Харчим повече отколкото изкарваме. Харченето е функция на това, което използваме в нашето ежедневие. Повечето хора могат да ползват повече отколкото изкарваме“, допълва Захариев.

Тези финансови навици са свързани с теглене на кредити за покупка на кола, скъпа екскурзия или друго.

Според финансиста Панчев в някои европейски страни се наблюдава лека техническа рецесия, която може и да се отрази в България, но като цяло 2024 г. ще бъде много подобна на 2023 г. с лек ръст на икономиката.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии