Рекорд: 94% от новите коли през 2024 г. в тази страна са електрически
Ето кои са най-продаваните марки електромобили там
България е на едно от последните нива по инвестиционна култура в ЕС, показва проучването
Повечето българи не инвестират (90%), докато само 7% от българите инвестират, което поставя България на едно от последните нива по инвестиционна култура в ЕС. Това показва проучване на изследователски център „Тренд“, по поръчка на Finance Academy.
От проучването става ясно, че 73% от българите не спестяват, за разлика от 22%, които спестяват пари. Мнозинството българи разчитат единствено на заплата/пенсия без да получават доходи от други места (84%).
Делът на ползващи онлайн банкиране е по-малко от половината население (44%). Само 7% от българите вярват, че повишаването на данъците ще повиши качеството им на живот, докато 73% твърдят, че подобна политика няма да подобри стандарта им. Мнозинството българи не биха използвали изцяло дигитални пари вместо печатни (67%), докато по-малко от една пета от населението – предимно младежи до 29 биха ги използвали (16%).
Делът на българи, които вярват, че стандартът им на живот през 2024 ще се подобри и ще остане същия е близък – съответно 39% очакват да не се промени, докато 32% очакват повишаване на личния си стандарт. В същото време по-малко от една пета от населението има песимистично очакване стандартът му на живот да се влоши през предстоящата година (17%).
Стандарт на живот
Малко над половината българи оценяват личния си стандарт на живот като среден (52%), докато близо всеки трети казва, че стандартът му е по-скоро нисък (29%). Само 4% от българите вярват, че имат по-скоро висок стандарт на живот.
Един на всеки трима българи (32%) очаква стандартът му на живот да се повиши през 2024 година, а само 17% от хората вярват, че стандартът им ще се влоши. Към предстоящата година преобладаваща част от българите (39%) не очакват нещо да се промени. Умерените оптимисти и хората, които вярват, че няма да има промяна са близки като стойности, докато негативния поглед върху бъдещето отстъпва назад, което е добра новина предвид турболентните икономически и политически години, които отминаха.
Онлайн банкиране и финансови инструменти
Мнозинството българи не използват онлайн банкиране и не биха използвали изцяло дигитални пари за сметка на печатните пари. Дигитализацията е процес, който се случва поетапно и се наблюдават големи девиации между различните поколения. 35% от хората между 18-29 г. биха използвали дигитални пари, срещу 38%, които не биха ги използвали.
Близкото съотношение, означава че младите поколения са по-отворени към дигитализация на финансите и нови технологии, което ще доведе до промяна в потребителските навици. Към края на 2023 година 55% от българите не ползват онлайн банкиране, докато 44% ползват. Процесът на дигитализация е бавен и води до сериозни рискове в бъдеще за хората, които не са дигитално грамотни и не знаят как да ползват модерни технологии.
Ето кои са най-продаваните марки електромобили там
В компанията приеха със значително мнозинство от 75% Мъск да получи заплащане в такъв размер, съдът обаче отказа