
Нобеловият лауреат Дарон Аджемоглу пристига за първи път в България за ексклузивна публична лекция
Събитието ще се състои на 17 юни 2025 г. от 17:00 часа в Sofia Event Center
Вече е започната процедурата по ОВОС и за блок 8
Вече започнахме процедурата по оценка на въздействие върху околната среда и за блок 8 на АЕЦ "Козлодуй". Това каза министърът на енергетиката Румен Радев по време на Третата международна ядрена конференция. По думите му целта е към 2034 г. България да има присъединена към мрежата и функционираща част от новите мощности от блок 7 на АЕЦ "Козлодуй", както и около 2-3 години по-късно, тоест до 2037 г. да има и работещ блок 8 на атомната ни централа.
"Разполагаме с площадка, разполагаме с инфраструктура, но планираме и допълнително изграждане на инфраструктура за тази площадка 2, така че и тя да е подходяща, а не само за блок номер 7", заяви министър Радев, цитиран от БТА. Той припомни, че технологията, която е избрана за блоковете 7 и 8 в АЕЦ "Козлодуй", е AP 1000.
Той допълни, че това е продължение на усилията, които се полагат и на междуправителствено ниво между САЩ и България. Министърът информира, че вече има мандат за подписване на междуправителственото споразумение между България и САЩ. Радев се надява това да стане в рамките на следващия месец.
"Всички текстове са съгласувани и уточнени между партньорите", изтъкна министърът на енергетиката. Радев уточни, че това споразумение не се фокусира само върху избора на ядрения остров и на тази технология, но и позволява по-широко сътрудничество в обмена на знания, опит, информация, развитие на кадри, допълнителни технологии. Освен това ще се развиват и взаимни проекти в частта на преработката и дългосрочното съхранение на високорадиоактивни отпадъци.
Събитието ще се състои на 17 юни 2025 г. от 17:00 часа в Sofia Event Center
Първоначално сделката бе договорена през лятото на 2022 г.
Въпреки че става дума за мисия в космоса, Суни и Бъч се третират като всеки друг държавен служител