1 USD
1.83027 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,726.2

БНБ обяснява какви промени се правят преди приемането на еврото

БГ Бизнес

Банката и МФ работят усилено, за да подготвят страната за влизане в еврозоната от 2025 г.

"Нашето общество има нужда от провеждане на такива дискусии, в които за единната европейска валута се говори професионално и открито, с широкото представителство на националните институции, работодателите, синдикатите, потребителите, както и на гости от държави, които вече са въвели еврото и отчитат реалните резултати от това върху икономиката и финансите си", каза Нина Стоянова, подуправител на БНБ, ръководещ управление „Банково“, по време на конференция на тема „Ролята на организираното гражданско общество в процеса на присъединяването на България към еврозоната“.

"Днес еврото е национална валута на 20 държави от общо 27 държави – членки на Европейския съюз (ЕС), и на повече от 346 милиона европейци. Както е известно, последната държава, присъединила се към еврозоната, е Хърватска, считано от 1 януари 2023 г. Опитът на Хърватска, както и на присъединилите се преди нея държави – Естония през 2011 г., Латвия – през 2014 г. и Литва – през 2015 г., представители на които присъстват на днешната дискусия, е особено ценен за нас", каза още тя.

По думите й все по-разширяващата се територия, която единната европейска валута обхваща, позволява да се използват пълноценно всички предимства на единния пазар при по-ниски трансакционни разходи, по-интегрирана европейска икономика, подобряване на възможностите за търговия, инвестиции и конкуренция.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Българската народна банка, съвместно с Министерството на финансите и банковата общност в страната, работи активно в рамките на своите компетенции по изпълнение на дейностите, предвидени в Националния план за въвеждане на еврото в България.

"Работим в близко сътрудничество и много добра комуникация с Европейската централна банка по всички технически въпроси, свързани с промени в системите и процесите, изпълнявани от Българската народна банка като бъдещ участник в Евросистемата – системата от централни банки, която обхваща ЕЦБ и националните централни банки на държавите членки, чиято валута е еврото", обяви Стоянова.

Промени в националната правна рамка

По заповед на управителя на БНБ работна група разработи проект на нов Закон за БНБ, който да изпълнява всички изисквания, свързани с въвеждане на еврото и присъединяване на БНБ към Евросистемата. Тъй като промените са многобройни и засягат всички сфери на дейност на банката и почти всички разпоредби на закона, беше избран подход за изработване на нов закон, който да замени Закона за БНБ от 1997 г., с който беше въведен режим на паричен съвет. Законопроектът е в процес на консултиране с ЕЦБ.

В проекта на нов Закон за БНБ, доколкото е възможно, като е съобразена приложимата европейска правна рамка, са запазени структурата на управление и функциите, изпълнявани досега от централната банка в областта на упражняване на надзор върху дейността на кредитните институции, изпълняване функцията на орган за преструктуриране, съдействие за създаване и функциониране на ефективни платежни системи, регулиране и осъществяване на надзор върху дейността на операторите на платежни системи, доставчиците на платежни услуги и издателите на електронни пари, осъществяване на статистическа и изследователска дейност и др. 

Снимка: iStock
Техническа подготовка

Подготовката за приемане на еврото от организационна и техническа страна се развива съобразно Националния план за въвеждане на еврото в България. Българската народна банка е водеща институция в работна група „Пари, платежна инфраструктура и кредитни институции“. В рамките на тази група са създадени три подгрупи, всяка от които се ръководи от подуправител на БНБ в рамките на дейностите, попадащи в неговия ресор. Дейността на работните подгрупи се отчита ежемесечно с доклади до Координационния съвет за подготовка на Република България за членство в еврозоната и пред Управителния съвет на БНБ.

В областта на адаптация на платежните системи за въвеждане на еврото, които попадат в компетенциите на управление „Банково“, работим по няколко паралелно развиващи се проекта със срок за завършване до края на тази година. На първо място това е проектът за миграция на бюджетните плащания към стандартите на Единната зона за плащания в евро (SEPA), който се очаква да завърши през октомври 2023 г. и да доведе до цялостно оптимизиране и ускоряване на процеса на банково обслужване на бюджета. Миграцията на клиентските кредитни преводи в левове към стандартите на Единната зона за плащания в евро вече приключи, в резултат на което клиентските кредитни преводи се изпълняват за по-малко от час, а незабавните кредитни преводи, които вече се предлагат по над 90% от клиентските сметки в страната, се изпълняват в рамките на 10 секунди. До края на 2023 г. се очаква да приключи проектът за присъединяване на оперираната от „БОРИКА“ АД платежна система BISERA7-EUR към услугата на Евросистемата за сетълмент на незабавни преводи в евро TIPS, с което ще се осигури възможност за банките в страната да предлагат и незабавни преводи в евро.

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии