
Цветята на сватбата на Джеф Безос струват 45 години труд на служител в Amazon
Според Forbes, цената на тържеството, възлиза на над 20 милиона долара
През 2022 г. наши компании са сключили договори на стойност над 26 млн. евро
Български компании от различни сектори участват много активно и се представят все по-успешно в международни тръжни процедури на НАТО. През последните години значително се увеличава броят и обемът на сключените и успешно изпълнени договори. Само през 2023 г. български фирми са сключили договори с Агенцията за комуникации и информация на НАТО (NCIA) и Агенцията на НАТО за поддръжка и придобиване (NSPA) на стойност над 48 млн. евро.
Това обяви служебният министър на икономиката и индустрията д-р Петко Николов по време на откриването на Национален информационен ден, посветен на възможностите за участие на български фирми и организации в международни процедури на НАТО, посветен на двадесетата годишнина от членството на България в Алианса, съобщиха от ведомството, предава БТА.
"Положителният резултат от съвместните ни усилия вече е налице - броят на българските фирми, регистрирани в Базата данни на потенциалните кандидати за участие в международни процедури на НАТО, поддържана от Министерството на икономиката и индустрията, е над 170, а в базата данни на Агенцията за поддръжка и придобиване - над 200", подчерта д-р Николов в изказването си.
Той приветства участниците във форума като отбеляза, че българската индустрия е конкурентоспособна на международните пазари, разполага с огромен опит, технологични възможности и сериозен човешки ресурс и може да отговори на повишените очаквания на международната среда.
Министър Николов призова представителите на бизнеса, да бъдат по-активни и да се възползват максимално от икономическите ползи, които членството на страната ни в НАТО може да им донесе.
Българските фирми участват активно в търгове на НАТО, като през 2022 г. наши компании са сключили договори на стойност над 26 млн. евро, показват данни на Министерството на икономиката и индустрията от февруари тази година.
През 2022 г. 9 от общо 41 проекта, одобрени за финансиране по Европейския фонд за отбрана, са били с българско участие. Българските производители на боеприпаси са получили шанс да разширят производствения си капацитет с безвъзмездни финансови средства от ЕС по Програмата за укрепване на производството на боеприпаси (ASAP).
Програмата стартира през юли 2023 година и ще продължи до 2025 г. ASAP е с бюджет от 500 млн. евро и ще предлага финансова подкрепа за европейски предприятия, производители на боеприпаси и ракети.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Според Forbes, цената на тържеството, възлиза на над 20 милиона долара
Компаниите са топ 100 в Централна и Източна Европа
Над 108 000 домакинства в Румъния са сменили доставчиците си на електроенергия през юни