1 USD
1.65608 BGN
Петрол
67.16 $/барел
Bitcoin
$106,748.0

България сред най-либералните държави към алкохола и вредната храна

БГ Бизнес

На кое място застава България в класацията на "държавите бавачки"?

Европа усилено затяга регулациите върху храните, алкохола и никотиновите изделия в името на общественото здраве. През това време обаче България остава една от най- либералните страни в класацията „Индекс на държавата бавачка 2025“.

С общ резултат от едва 17.6 точки, при максимум 100, страната ни заема 22-ро място от 29 изследвани европейски държави, което я поставя сред тези с най-слабо вмешателство в личния избор на гражданите.

Докладът, изготвен от британския институт IEA и българския ИПИ, критикува държавните политики, които чрез забрани, данъци и ограничения се стремят да „поправят“ поведението на хората. Според авторите, такива мерки често са неефективни.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Никотин под натиск, храна без ограничения

Снимка: Canva

Една от най-интересните констатации за България е двойственият подход към никотиновите изделия. В страната все още няма забрани за вейпинг на закрито, но трансграничната търговия е блокирана, а от 2023 г. е въведен солиден акциз върху течностите за електронни цигари, който е 0,18 евро на милилитър, който се очаква да нарасне още. През февруари 2025 г. парламентът дори прие на първо четене предложение за пълна забрана на вейповете – внос, продажба и разпространение – което поставя под въпрос бъдещата посока на политиката.

За разлика от това, при храните и напитките България е по-либерална. Страната не облага подсладените напитки, няма данъци върху "вредни храни", нито ограничения за продажби чрез автомати или реклами. Това я поставя сред малкото европейски страни с нулеви точки в тази категория. До нея застават Германия, Чехия и Естония.

Алкохолът е слабо регулиран 

Снимка: iStock

В категорията „Алкохол“ България също се представя като по-либерална. Данъците върху бирата и спиртните напитки са ниски, а върху виното липсват изцяло. Рекламата на спиртни напитки по телевизията е разрешена след 22:00, което е сравнително умерена регулация в сравнение с пълните забрани в други страни.

Тютюнопушенето

Снимка: Getty Images/iStock

Иронично, тъкмо при традиционните тютюневи изделия България проявява най-голям държавен контрол. Забраните за пушене на закрито, включително в барове и ресторанти, са едни от най-строгите в ЕС. Забранена е и продажбата на цигари от автомати. Въпреки това, авторите на доклада отбелязват, че в реално изражение данъците върху цигарите у нас са най-ниските в ЕС – но стават „тежки“ спрямо средния доход.

Свобода или бездействие?

Според доклада, по-либералната регулация не води автоматично до по-лоши здравни показатели. Няма пряка връзка между строгостта на законите и дълголетието или нивото на пушене и алкохолна употреба. По-силен е ефектът на икономическото благосъстояние – страните с по-висок медианен доход живеят по-дълго, независимо от това дали забраняват вафли в училищата или не.

Индексът на държавата бавачка поставя въпроса: къде е границата между загрижеността и контролът? България е представена като по-свободна в повечето области, но все по-често се появяват сигнали, че може да поеме по по-рестриктивен път, особено в сферата на никотина. Времето ще покаже дали ще запази своята сравнителна либералност или ще последва примера на по-строгите държави.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук