
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Неговите изобретения изпреварват времето си
Дигиталният компютър и здравословният лактобацилус Булгарикус, намиращ се в традиционното българско кисело мляко, едва ли могат да изчерпят списъка с изобретения, прославили България в световен мащаб. Един от многото български изобретатели обаче се отличава от останалите със своя остър ум и многото изобретения, които остава за поколенята напред. Това е Асен Йорданов.
Асен Йорданов е българо-американец, изобретател на въздушната възглавница, който конструира първия си самолет на 16 години. Той е роден в София през 1896 г. и от ранна възраст проявява интерес към техниката.
На 17-годишна възраст, като армейски доброволец, Йорданов прекарва времето си в мотаене около самолетни хангари, чертаейки проекти. През лятото на 1915 г. по проекти на Йоданов е построен първият български самолет Диплан (биплан) Йорданов-1 . Въпреки че неговият самолет е подобен на други популярни самолети, дизайнът е иновативен, въвеждайки нещо подобно на съвременните клапи, добавени между крилата, които помагат при кацане. Благодарение на него е поставен старта на българското самолетостроене.
Йорданов не крие любовта си към самолетите и небето. Той и неговият военен приятел Александър Стоянов прочитат за състезание за обиколка на света за 100 дни. Първият самолет, който го направи, ще спечели един милион долара. Йорданов и партньорът му искат да участват и са изцяло подкрепени от тогавашния министър-председател Александър Стамболийски и получават 6000 щатски долара /такса участие - 2500 щатски долара/ от българското военно министерство за участие в инициативата и заминават за САЩ. Йорданов и Стоянов обаче са единствените кандидати и затова конкурсът е отложен, а по-късно и отменен.
Освен, че стартира самолетостроенето в България, той създава първата в света въздушна възглавница, предназначена да гарантира безопасността както на пилотите, така и на шофьорите на автомобили. В наши дни въздушните възглавници са важна част от автомобилната безопасност и са спасили много човешки животи.
Изобретенията на младият българин не спират до тук. Той създава безжичен телефон и го нарича с името "Джордафон" с функция за отговаряне, усилвател и интерком. Това е едно от първите такива изобретения като изпреварва модерния телефонен секретар и магнетофона с 5 до 30 години. По данни на Foreigner.bg, Йорданов получава патент в САЩ, през май 1921 г.
За съжаление, Йорданов не успя да види всички свои изобретения напълно реализирани. Неговият Джордафон не е одобрен за масово производство в Америка, което освен двата развода се оказва скъпо за изобретателя. Асен Йорданов умира през 1967 г. След смъртта му прахът му е разпръснат от негови приятели. Със самолет, разбира се.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините