Българинът харчи все повече пари за алкохол и цигари

 

Приемаме повече каролии, въпреки заседналия начин на живот, отчита статистиката

 

През последните 10 г. българинът променя вкусовите си предпочитания и на пръв поглед се насочва към по-здравословно хранене. Намалява консумацията на хляб и захар, заменя маргарина с краве масло и яде повече телешко и говеждо месо.  В същото време обаче публикация на НСИ разкрива нещо обезпокоително – увеличава се купуването на цигари с 66%, а на алкохол - със 100%.

През 2014 г. - две години след като в България бе въведена забраната за пушене на публично място в затворени помещения, средно на човек от домакинство за година консумацията на цигари е била 603 броя. По онова време тютюневите изделия бяха два пъти по-евтини от сега. Оттогава обаче потреблението им трайно се увеличава, за да стигне в момента до 1005 цигари годишно, пише "24 часа". Има само един лек спад през 2020 г.

През същата година се наблюдава задържане или лек спад и на консумацията на алкохол, но този тренд е важал само когато бяха забраните за събиране заради пандемията – след това пушенето и пиенето отново поемат нагоре.

Преминаването към по-здравословно хранене май се оказва условно. Според изчисленията на НСИ българинът приема по 2320 калории дневно. Това е горе-долу количеството, което специалистите препоръчват на 40-годишен мъж с нормално тегло, който спортува активно. Ако е 10 г. по-млад, има нужда от малко над 3000 калории дневно. А данните се отнасят средно за човек от домакинство, което включва децата, жените и пенсионерите, много от които водят заседнал начин на живот. Техните нужди от калории са около 1700 дневно и дори по-малко.

Разходите за храна съставляват все още твърде голям дял от всички разходи – 29,7%. Друго съществено перо за българското домакинство са сметките за ток, вода, отопление, горива. Те са били 13,4% през 2014 г., а в момента са 12,1%.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст