
Коктейли за 3 евро и обяд за 10 евро - кой е тропическият рай насред Европа (ВИДЕО)
Това е достъпна европейска алтернатива на Бали
Златото отново на мода, централните банки купуват усилено
През първите месеци на 2025 г. централните банки в света отново насочват вниманието си към златото – стратегически актив, който предлага защита от инфлация, геополитически рискове и нестабилност на валутите. Новите данни от Световния златен съвет потвърждават: само през май 2025 г. са закупени нетно 20 тона злато, което представлява повишение спрямо предходния месец, макар и под 12-месечната средна стойност от 27 тона
Централната банка на Полша продължава да бъде най-активният купувач с 67 тона злато от началото на годината. През май конкретно, лидер беше Казахстан, закупил 7 тона, следван от Турция и Полша с по 6 тона. Китай, Филипините, Чехия, Камбоджа и Киргизстан също са добавили злато към резервите си.
Сърбия продължава да впечатлява, макар през 2025 г. да е закупила само 1,7 тона, това ѝ стига да се нареди сред топ 10 купувачи в света. Тя е единствената страна, която от 2011 г. досега е купувала само злато, без нито една продажба, съобщава сръбското издание на Forbes.
По данни на Световния златен съвет, цитирани от сръбското издание на Forbes България държи 40,9 тона злато, което представлява 9,3% от общите ѝ валутни резерви. Въпреки че страната ни не се е включила активно в нови покупки през 2025 г., резервите остават стабилни.
Узбекистан остава най-големият продавач на злато през 2025 г. с 27 тона, следван от Сингапур с 10 тона. През май Германия и Узбекистан са продали по 1 тон, а Сингапур е отчел продажба на цели 5 тона.
Според проучване на Световния златен съвет:
Плюсове:
Минуси:
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Това е достъпна европейска алтернатива на Бали
Компанията е един от най-големите притежатели на злато в света
От София до морето пътуват директни самолети с крайна точка до Бургас и Варна