Диамантите вече могат да бъдат създадени в лаборатория само за 15 минути
Какво представлява новата техника?
Питейното обезпечаване на някои места в страната е застрашено
Министерството на околната среда и водите апелира да се предприемат спешни действия за осигуряване на питейно-битовото водоснабдяване на населените места по Южното Черноморие, както и ВиК операторите да прецизират заявките си за годишен график за 2025 г. Необходимо е също така ВиК операторите да приведат в съответствие със законовите изисквания всички водовземания за питейно-битово водоснабдяване на населението.
МОСВ управлява водите на 52 комплексни и значими язовира, като ежедневно следи състоянието им. Сумата от наличните в тях завирени обеми към 25.10.2024 г. е 3255 млн. м3, което представлява 49,8% от сумата на общите им обеми. Според основното им предназначение наличните в тях завирени обеми са както следва:
питейно-битово водоснабдяване – 62,9% от общия им обем;
напояване – 30,9% от общия им обем;
енергетика – 58,5% от общия им обем.
Наличният полезен обем на комплексните и значими язовири към 25.10.2024 г. е 2370 млн. м3, което е с 88 млн. м3 по-малко от този в предходния месец.
За месец ноември 2024 г. се налага да бъдат намалени разрешените водни обеми – предвижда се да се ползват 442,200 млн. м3, което е с 29,552 млн. м3 по-малко от разрешените за месец октомври 2024 г. водни обеми.
След извършен анализ на количествата в комплексните язовири за периода 2010-2024 г., е видно задържане на ниски обеми през последните няколко години, като притокът до момента е относим до или по-нисък от този, характерен за много суха година.
Към настоящия момент с ниски нива в сравнение с предходни години, предвид липсата на пролетно пълноводие и постъпил приток за условията на много суха година (т.е. година с констатиран приток с обезпеченост за 95%), са язовирите „Тича“, „Камчия“, „Ястребино“, „Ясна поляна“ „Асеновец“, „Среченска бара“, „Йовковци“, „Калин“ и „Карагьол“, използвани за питейно-битово водоснабдяване, и „Домлян“, „Пясъчник“, „Тополница“, „Копринка“ и „Жребчево“, от които се използват значителни водни обеми за напояване.
Министерството на регионалното развитие (МРРБ), „Български ВиК холдинг“ ЕАД и ВиК операторите са уведомени, че ако тенденцията за малък приток се запази, е обезпокоително обезпечаването на питейно-битовото водоснабдяване през 2025 г. от язовирите „Камчия“ и „Ясна поляна“, а от язовир „Тича“ няма да е гарантирано водоподаването през 2026 г.
Предвид ограничените водни обеми в язовирите МРРБ, в чиято компетентност е прилагането на политиката в сектор ВиК, е информирано, че следва да предприеме действия за координиране на ВиК операторите за осигуряване на питейно-битовото водоснабдяване на населението, в т.ч. за включване на нови и рехабилитация на стари водоизточници за алтернативно питейно-битово водоснабдяване, както и за съществено намаляване на загубите по ВиК мрежата.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Какво представлява новата техника?
Това ще позволи на жените да продължат кариерите си и да отглеждат децата си
Кой е Кристоф Де Мил?