1 USD
1.81045 BGN
Петрол
73.25 $/барел
Bitcoin
$83,880.5

2023 г. е най-слабата в България по добив на дървесина от поне две десетилетия

БГ Бизнес

Това съобщиха от Асоциацията на българските ползватели на дървесина

Миналата година (2023 г.) е най-слабата по добив на дървесина от поне две десетилетия. За последните 12 месеца у нас са добити малко над 5 500 000 куб. метра дървесина, което е спад с 25% спрямо предходната 2022 г. и 34% на петгодишна база, 8 567 в сравнение с 2018 г. Данните са на Изпълнителната агенция по горите и отразяват справката от отранспортираната дървесина с първични превозни билети, т.е. не само отсеченото, но и допълнителните мероприятия, при които гората се прочиства след природни стихии, нападения от вредители, пожари и др.

По-слаби резултати дърводобивът ни е отчел последно през 2000 г., казват от Асоциацията на българските ползватели на дървесина (АБПД).

По думи на Петър Дишков от АБПД в момента 39% от територията на страната ни са гори, което е повече от средноевропейското ниво. В тази статистика влизат дърветата с височина над 5 метра. За сравнение в началото на XX в. на територита на страната ни са измерени 20% гори от общата площ. Разрастването на гората се дължи на лесовъдски практики.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Това означава, че за последните 100 години горите ни са увеличили два пъти територията си, а само за оследните 20 годинизапасът им е нараснал с над 30%. Данните обаче показват, че прирастът намалява за първи път от 60 г. което е сигурен показател за проблем. Това е загуба на ресурс, но и сигурна предпоставка за бъдещи проблеми като пожари, вредители, снеголоми и др. 

Снимка: Bioenergy Europe

От Асоциацията информират, че общият добив в страната ни е далеч от европейските цели.

„Всички политики на ЕС са съсредоточени в използването на дървесина в бъдеще не само за мебели, но и в опит да се замени пластмасата. За устойчиво се счита да се използват до 80-90% от дървесината, както е в Европа, а ние ползваме 55%“, казва Дишков.

„Сеч“ не е мръсна дума. Това не е нещо лошо. Това е нещо, което е измислило човечеството, за да управлява горите“, допълва експертът.

Снимка: bTV
Очаквайте продължение колко са пропуснатите ползи за икономиката от горския сектор?

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук