
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Парите карат света да се върти
Парите карат света да се върти, буквално. Това е средството, което улеснява глобалната търговия и е основната мярка за богатство. Валута е всяка парична единица, използвана като разчетно средство между централните банки или на международния пазар. Тя е парична форма, която улеснява размяната на стоки и услуги. Ето кои са най-ценните валути в света:
10. Щатският долар (USD)
Тъй като щатският долар е основната резервна валута в света, лесно е да разберете защо тя е с висока стойност и се нарежда сред най-ценните. С голямо разнообразие от валути, обвързани с нея, редица стоки използват тази парична единица като стандартна валута. Пример за това е петродоларната система, която позволява на страните, които основно изнасят петрол, да обменят стока за щатски долари. През последните години щатският долар поевтиня спрямо еврото и други валути.
Това отчасти се дължи на националния дълг. Доларът се въвежда като парична единица в САЩ на 2 април 1792 г. През април 2004 г. банкнотите от този вид в употреба са близо 700 млрд., като приблизително 50 – 65% от тях са извън границите на САЩ.
9. Швейцарският франк (CHF)
Определян като валута-убежище, швейцарският франк е националната валута както на Швейцария, така и на Лихтенщайн. През 1848 г. в конституцията на Швейцария се появява изискване, което гласи, че единственият орган, отговорен за издаване на национална валута, е на федералното правителство. Две години по-късно, законът на паричната система определя паричната единица - швейцарският франк. Той е важна валута на валутния пазар, тъй като основно запазва стойността си и е по-малко променлива, ако пазарът се променя бързо. Тя отразява силата на швейцарската икономика.
8. Европейското евро (EUR)
Това добре известно законно платежно средство е официалната валута на много страни от Европейския съюз и е втората най-популярна търгувана валута. Еврото е една от най-младите парични единици в света, появила се официално на 1 януари 1999 г. и влязла в масова употреба на 1 януари 2002 г. Тогава процесът по прилагането на тази валута довежда до замяната на 12 национални такива, което е най-значимата смяна на пари в историята. Към януари 2023 г. еврозоната се състои от страни като Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Естония, Република Ирландия, Испания, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Португалия, Словения, Словакия, Финландия, Франция и Хърватия.
7. Доларът на Каймановите острови (KYD)
Това е един от най-известните острови за туристически посещения в света. Кайманите държат едно от първите места по най-високи валутни стойности. Гранд Кайман понякога се описва като данъчен рай, заради минималния данък за чуждестранни инвестиции. Въпреки това, туризмът е най-важната индустрия за този тропически остров.
6. Гибралтарската лира (GIP)
Разположен на Иберийския полуостров, Гибралтар е известен като британска отвъдморска територия. Валутата на Гибралтар е тясно свързана с британската лира, тъй като поддържа същото поскъпване на валутата. Гибралтарският паунд е избран заместител на британския и се оценява в съотношение 1:1.
5. Британската лира (GBP)
Тя е най-старата валута в света и не се нуждае от представяне. Една от най-търгуваните на планетата, тази парична единица е националната валута на различни нации в Обединеното кралство. Английската парична система се свързва с Каролингския фунт, създаден по времето на Карл Велики, и се запазва в почти неизменен вид чак до 1971 г., когато се преминава към десетичната бройна система. Дотогава фунтът стерлинг се дели на 20 шилинга от по 12 пенса – съответно на 240 пенса. Валутата на всички територии, зависими от Великобритания, и на повечето британски отвъдморски територии е или лирата, или местната валута, която е фиксирана към лирата.
4. Йорданският динар (JOD)
Йорданският динар е въведен през 1950 г., за да замени палестинската лира. Дели се на 10 дирхама, като има монети с 1,5,50 дирхама и 1 динар, както се емитират и банкноти с 1, 5, 10, 20 и 50 динара. Местната валута на Йордания използва метода на обвързване към щатския долар. Това е с цел да се въздържат от непредсказуемите приливи и отливи на плаващи обменни курсове.
3. Оманският риал (OMR)
Султанатът на Оман се намира на Арабския полуостров и използва оманския риал като национална валута. Това е така от 1940 г. Той се дели на 1000 байса. Има монети от 5, 10, 25, 50 и 100 байса. Силната оценка на тази страна се дължи до голяма степен на нейния износ на петрол, включително рафиниран и суров петрол, за различни страни по света.
2. Бахрейнският динар (BHD)
Островната държава Бахрейн в Персийския залив използва бахрейнския динар като своя национална валута. Въведена е през 1965 г. Тогава една от най-силните валути в Близкия изток заменя рупията от Персийския залив. Дели се на 1000 филса. В обращение са монети от 5, 10, 25, 50 и 100 филса. Тази от 1 филс е извадена от обращение. Емитират се и банкноти. Бахрейнският динар е фиксиран към щатския долар, за да насърчи чуждестранните инвестиции и да стабилизира обменните курсове.
1. Кувейтският динар (KWD)
Националната валута на Кувейт, кувейтският динар е най-ценната и скъпа парична единица в света. За първи път се появява през 1926 г. Тази малка страна е един от най-големите доставчици на петрол в света, което генерира голяма част от годишните приходи на правителствата. Освен това, на практика е страна без данъци. Интересното е, че кувейтският динар е обвързан с неразкрита валутна кошница. Това е мястото, където валутата на една държава се контролира от валутата на друга държава.
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините