Големите вериги са готови за еврото
От Сдружението за модерна търговия разказват за подготовката
Парите карат света да се върти
Парите карат света да се върти, буквално. Това е средството, което улеснява глобалната търговия и е основната мярка за богатство. Валута е всяка парична единица, използвана като разчетно средство между централните банки или на международния пазар. Тя е парична форма, която улеснява размяната на стоки и услуги. Ето кои са най-ценните валути в света:
10. Щатският долар (USD)
Тъй като щатският долар е основната резервна валута в света, лесно е да разберете защо тя е с висока стойност и се нарежда сред най-ценните. С голямо разнообразие от валути, обвързани с нея, редица стоки използват тази парична единица като стандартна валута. Пример за това е петродоларната система, която позволява на страните, които основно изнасят петрол, да обменят стока за щатски долари. През последните години щатският долар поевтиня спрямо еврото и други валути.
Това отчасти се дължи на националния дълг. Доларът се въвежда като парична единица в САЩ на 2 април 1792 г. През април 2004 г. банкнотите от този вид в употреба са близо 700 млрд., като приблизително 50 – 65% от тях са извън границите на САЩ.
9. Швейцарският франк (CHF)
Определян като валута-убежище, швейцарският франк е националната валута както на Швейцария, така и на Лихтенщайн. През 1848 г. в конституцията на Швейцария се появява изискване, което гласи, че единственият орган, отговорен за издаване на национална валута, е на федералното правителство. Две години по-късно, законът на паричната система определя паричната единица - швейцарският франк. Той е важна валута на валутния пазар, тъй като основно запазва стойността си и е по-малко променлива, ако пазарът се променя бързо. Тя отразява силата на швейцарската икономика.
8. Европейското евро (EUR)
Това добре известно законно платежно средство е официалната валута на много страни от Европейския съюз и е втората най-популярна търгувана валута. Еврото е една от най-младите парични единици в света, появила се официално на 1 януари 1999 г. и влязла в масова употреба на 1 януари 2002 г. Тогава процесът по прилагането на тази валута довежда до замяната на 12 национални такива, което е най-значимата смяна на пари в историята. Към януари 2023 г. еврозоната се състои от страни като Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Естония, Република Ирландия, Испания, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Португалия, Словения, Словакия, Финландия, Франция и Хърватия.
7. Доларът на Каймановите острови (KYD)
Това е един от най-известните острови за туристически посещения в света. Кайманите държат едно от първите места по най-високи валутни стойности. Гранд Кайман понякога се описва като данъчен рай, заради минималния данък за чуждестранни инвестиции. Въпреки това, туризмът е най-важната индустрия за този тропически остров.
6. Гибралтарската лира (GIP)
Разположен на Иберийския полуостров, Гибралтар е известен като британска отвъдморска територия. Валутата на Гибралтар е тясно свързана с британската лира, тъй като поддържа същото поскъпване на валутата. Гибралтарският паунд е избран заместител на британския и се оценява в съотношение 1:1.
5. Британската лира (GBP)
Тя е най-старата валута в света и не се нуждае от представяне. Една от най-търгуваните на планетата, тази парична единица е националната валута на различни нации в Обединеното кралство. Английската парична система се свързва с Каролингския фунт, създаден по времето на Карл Велики, и се запазва в почти неизменен вид чак до 1971 г., когато се преминава към десетичната бройна система. Дотогава фунтът стерлинг се дели на 20 шилинга от по 12 пенса – съответно на 240 пенса. Валутата на всички територии, зависими от Великобритания, и на повечето британски отвъдморски територии е или лирата, или местната валута, която е фиксирана към лирата.
4. Йорданският динар (JOD)
Йорданският динар е въведен през 1950 г., за да замени палестинската лира. Дели се на 10 дирхама, като има монети с 1,5,50 дирхама и 1 динар, както се емитират и банкноти с 1, 5, 10, 20 и 50 динара. Местната валута на Йордания използва метода на обвързване към щатския долар. Това е с цел да се въздържат от непредсказуемите приливи и отливи на плаващи обменни курсове.
3. Оманският риал (OMR)
Султанатът на Оман се намира на Арабския полуостров и използва оманския риал като национална валута. Това е така от 1940 г. Той се дели на 1000 байса. Има монети от 5, 10, 25, 50 и 100 байса. Силната оценка на тази страна се дължи до голяма степен на нейния износ на петрол, включително рафиниран и суров петрол, за различни страни по света.
2. Бахрейнският динар (BHD)
Островната държава Бахрейн в Персийския залив използва бахрейнския динар като своя национална валута. Въведена е през 1965 г. Тогава една от най-силните валути в Близкия изток заменя рупията от Персийския залив. Дели се на 1000 филса. В обращение са монети от 5, 10, 25, 50 и 100 филса. Тази от 1 филс е извадена от обращение. Емитират се и банкноти. Бахрейнският динар е фиксиран към щатския долар, за да насърчи чуждестранните инвестиции и да стабилизира обменните курсове.
1. Кувейтският динар (KWD)
Националната валута на Кувейт, кувейтският динар е най-ценната и скъпа парична единица в света. За първи път се появява през 1926 г. Тази малка страна е един от най-големите доставчици на петрол в света, което генерира голяма част от годишните приходи на правителствата. Освен това, на практика е страна без данъци. Интересното е, че кувейтският динар е обвързан с неразкрита валутна кошница. Това е мястото, където валутата на една държава се контролира от валутата на друга държава.
От Сдружението за модерна търговия разказват за подготовката
Европейският вегетариански съюз заяви, че е "много удовлетворен" от решението
Япония продължава да е дом на едни от най-дълголетните хора в света