Депозитите на домакинствата се увеличават с 12%, а кредитите с 20%
Депозитите са над 87 милиарда лева
Благодарение на развитието на науката и техниката, подводните домове вече са достъпни
Животът под вълните отдавна е завладял въображението на мечтатели, дизайнери и изследователи, вдъхновени от приказките за Атлантида. Днес, с покачването на морското равнище и нарастващото любопитство към това, което се крие в дълбините на океана, подводните структури се превръщат от фантазия към реалност.
Благодарение на развитието на науката и техниката, подводните домове вече са достъпни. Ето девет такива:
Плаващият град (Китай)
Този дизайн от “ATDesignoffice” се впуска под вълните, както и сърфира върху тях. Смята се, че "Плаващият град" ще бъде съставен от четири мили шестоъгълни и триъгълни модули, които ще бъдат свързани с подводни тунели , където ще се движат електрически автомобили. На повърхността сградите и градините ще бъдат свързани с поредица от канали, подобно на тези във Венеция. Ако бъде построен, този невероятен град без съмнение ще се превърне в любима туристическа дестинация. Проектът включва още круизно пристанище за големи кораби, плюс яхтено такова за малки яхти и док за граждански подводници. Повечето от резиденциите, луксозните хотели и обществените пространства ще бъдат до голяма степен над вълните. Ще има и огромна плаваща зала, в която посетителите ще могат да гледат концерти на живо или спорт.
"Под" (Линдеснес, Норвегия)
Тази интересна структура е частично потопена под студените води край Линдеснес (Норвегия). Сградата е отчасти ресторант, отчасти изследователско съоръжение, известно като “Под”. Според “Financial Times” тази футуристична конструкция струва $6.6 млн. и е създадена от норвежката дизайнерска фирма “Snøhetta”, отваряйки врати за обществеността през март 2019 г. Проектирана с мисъл за околната среда, структурата буквално се е превърнала в част от морската си среда, тъй като грапавостта на бетонната й обвивка работи като изкуствен риф, насърчавайки ламелите и водораслите да я правят свой дом. Пет метра под повърхността, масивни акрилни прозорци предлагат на вечерящите изглед към морското дъно, което се променя с метеорологичните условия през целия ден.
Това е най-големият подводен ресторант в света. Още в първата си година печели звезда “Мишлен” и я запазва и при сегашния си главен готвач Берт Саетре. През 2019 г. отварят врати и два луксозни апартамента, които висят от долната страна на понтона. Ексклузивните стаи са единственото подводно настаняване на разположение на целия риф. Той е чудо, включено в списъка на световното и културно наследство на ЮНЕСКО. Гостите могат да лежат в леглата си, докато наблюдават естествения живот на рифа, далеч под повърхността на Коралово море.
Стаи към Големия бариерен риф (Австралия)
Стъклени подови панели, позволяват на гостите да зърнат някои от около 1500 вида риби, които живеят в Големия бариерен риф, сред които риба клоун, риба папагал, скумрия и трева. Има и разнообразие от акули, костенурки и скатове. Изграждането и поставянето на понтона струва около $5.5 млн. Благодарение на уникалните подводни апартаменти, глемпингът на палубата и дейностите в океана, се очаква атракцията да привлече допълнителни 60 000 посетители годишно.
“Надяваме се, че тези туристи ще допринесат с допълнителни $15,7 млн. за местния бизнес. Не е лоша възвръщаемост за стая (или две) с изглед”, смята австралийският министър на развитието на туристическата индустрия Дан Фарел.
Океанската спирала (Япония)
Всичко, което се вижда от тази невероятна структура, е самият връх на купол, който просто наднича над повърхността на океана. Това е големият вход към "Синята градина" (б.а. - кълбо с ширина близо 500 м., плаващо в дълбокото море като космически кораб). Футуристичният балон е концепция, проектирана от японската фирма “Shimizu Corporation” е само малка част от “Океанската спирала”. „Инфра спиралата“, която дава името на дизайна, свързва "Синята градина" (б.а. - дълбоководен град) с „земна фабрика“ на морското дъно, която ще се използва за съхранение на въглероден диоксид и извличане на ресурси от него.
В спиралата ще има терминал за кабинков лифт, така че хората, живеещи и работещи във футуристичния град, да могат да пътуват между двата центъра. Освен че се използва за научни изследвания, наблюдаващи морския живот и акустичните вълни, спиралата също така ще транспортира кислород, вода и електричество надолу към земната фабрика и ресурсите на дъното на океана обратно до Синята градина. В Централната кула ще има още хотел, офиси, апартаменти, централен площад и множество паркове, всички над сладководен извор и станция на кабинков лифт.
Мурака (остров Рангали, Малдиви)
Първата в света подводна вила, известна като “Мурака”, е свързана с курорта “Конрад Рангали”, на Малдивите чрез дълъг кей. Обещаващ невероятна гледка към океана, тя е проектирана от архитекта Ахмед Салем, който искал да създаде водна спалня, където можете да се отпуснете и да си починете под морето. Предложена на близо 5 метра под морското равнище, потопената спалня е заобиколена от множество цветни морски обитатели и оживен коралов риф. Той е изграден от стомана, бетон и акрил и е проектиран да има минимално въздействие върху местната екосистема. Отворено през 2018 г., долното ниво на вилата е построено в Сингапур и след това е преместено с кораб на Малдивите.
То е внимателно потопено в океана, за да не се повреди деликатният коралов риф. С тегло от 600 тона, жилището се държи на място с 10 бетонни плочи, които могат да издържат и на най-жестоките бури. Горното ниво предлага невероятна гледка към инфинити басейна и частния кей. След това гостите могат да се спуснат по витата стълба в своя собствен подводен оазис.
“Глобален дом”
Проектиран от “US Submarine Structures”, зашеметяващият потопен дизайн предлага петзвезден лукс, намиращ над 17.9 м. под океанското равнище. Обхващайки над 1000 м., подводното помещение се състои от два просторни етажа. На последния има две спални, две бани и всекидневна, а на долния - главна спалня, пълна със собствен санитарен възел, както и модерна кухня, винарска изба, бар, библиотека и зона за отдих. Долният етаж е снабден с прозрачни акрилни панели от тавана до стената, с устройства за хранене, прикрепени към външните стени, за да привличат стада цветни тропически риби, така че никога няма да останете без зашеметяваща гледка.
Плаващо морско конче (б.а. - оригинално издание, Дубай)
Представете си плюшена вила, пълна с разкошни удобства. Сега си представете, че е частично потопена под повърхността на водата. Оригиналното сдание е майсторски инженерен подвиг, ако бъде построено по план, включващ няколко надводни нива и подводни жилищни пространства, пълни с масивни прозорци от пода до тавана. Планираното му местоположение е комплексът “World Islands and Heart of Europe” в Дубай, който е съсредоточен около шест острова, даващи разнообразие от европейски културни преживявания. 50-те къщи ще бъдат в новия курорт, който първоначално трябваше да отвори врати в края на 2020 г., а сега е планиран за завършване през 2026 г. Подводното ниво обхваща грандиозната главна спалня и баня, които се възползват от спираща дъха гледка към коралова градина.
Плаващо морско конче (специално издание, Дубай)
По-големият четиристаен плаващ оазис в Дубай е представен през 2016 г. и предлага щедро жилищно пространство от 1220 м., достатъчно за настаняване на 8 души. Създадени с мисъл за семейства и големи групи приятели, в момента тези луксозни къщи се рекламират за около $6 млн. всяка, въпреки че не е ясно колко са построени. Насочен към почиващите, които търсят втори дом, всеки имот ще бъде пълен с най-съвременни технологии. Подводното ниво в “Signature Edition” включва две стаи, самостоятелна баня и зона за наблюдение с прозорци от пода до тавана. Жителите ще могат да се възхищават на кораловата градина на вилата и многото цветни риби, които привлича.
Плаващо морско конче (кралско издание, Дубай)
Най-новият дизайн на тази крепост е разположен край остров Санкт Петербург, в рамките на разработката “Heart of Europe”. Грандиозните подводни домове очевидно вече са разпродадени и ще бъдат разположени точно на брега на идиличния остров във формата на сърце. Вдъхновени от богатството на имперска Русия, вилите са декорирани с вкус и изпълнени с функции, които само милиардерите могат да си позволят. Украсени с много златни акценти, фин мрамор и качествени дървени покрития, тези подводни палати могат да задоволят най-богатите ловци на къщи.
Освен интелигентна домашна автоматизация, външните зони са оборудвани с климатичен контрол, за да смекчат изгарящата жега в Дубай. Разполагат още с хидромасажна вана, мини бар, дневни легла и умело скрита кухня, достъпна чрез плъзгащ се дървен панел. Да не говорим за някои от най-добрите места за гмуркане в света, които са на крачка от прага ви.
Депозитите са над 87 милиарда лева
Коледните базари са много важни за местната икономика
Тази песен вероятно вече звучи около вас - всяка година по същото време