
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Как историята на провалите може да помогне на бъдещите инвеститори
Разбирането на бедствията, сполетели инвеститорите в миналото, може да послужи като безценен урок за настоящите и бъдещите участници на пазара. От холандската Tulipmania до схемите на Понци, историята е пълна с примери за измами, които са стрували милиарди. Ето някои от най-знаковите случаи, в които компании предадоха своите инвеститори, по данни на Investopedia:
ZZZZ Best (1986)
През 80-те години тийнейджърът Бари Минкоу убеждава света, че компанията му за почистване на килими, ZZZZ Best, ще стане „Дженерал Мотърс“ в своята индустрия. На пръв поглед успешна корпорация, оценена на над 200 милиона долара, всъщност е изградена върху мрежа от фалшиви документи и касови бележки.
Минкоу дори инвестира милиони в офиси, за да затвърди имиджа на компанията, преди измамата да бъде разкрита. Накрая, ZZZZ Best се срина, а Минкоу беше осъден на 25 години затвор.
Centennial Technologies (1996)
През 1996 г. Centennial Technologies отчита милиони долари приходи от продажба на карти с памет, но всъщност доставя... кошници с плодове. Главният изпълнителен директор Емануел Пинес и екипът му фалшифицират документи, за да изфабрикуват продажби.
Акциите на компанията се покачват с 451%, достигайки 55,50 долара за акция, преди да се сринат до под 3 долара. Над 20 000 инвеститори губят почти всичко. Пинес е осъден за измами, включително търговия с вътрешна информация.
Bre-X Minerals (1997)
Канадската компания Bre-X обявява, че е открила най-богатата златна мина в историята, привличайки инвеститори и увеличавайки цената на акциите до небето.
Всичко приключва през 1997 г., когато става ясно, че мината е фалшива. Пенсионни фондове и индивидуални инвеститори губят стотици милиони долари.
Enron (2001)
Enron, някога седмата по големина компания в САЩ, използва фиктивни компании, за да прикрие стотици милиони долари дългове. Ръководството манипулира счетоводни данни, за да представи илюзия за стабилност и невероятни приходи.
След разкриването на измамата акциите на Enron падат от $90 на под 30 цента. Скандалът погубва не само компанията, но и нейния одитор, Arthur Andersen.
WorldCom (2002)
WorldCom „капитализира“ разходи за оперативни нужди, като офис химикалки и хартия, превръщайки ги в инвестиции. Това изкуствено увеличава печалбите на компанията с милиарди долари.
Истината излиза наяве през 2002 г., което води до срив на акциите от 60 долара до под 1 долара. Хиляди служители губят работата си, а инвеститорите – милиони.
*Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините