1 USD
1.85951 BGN
Петрол
73.75 $/барел
Bitcoin
$105,263.0

Кои са най-големите борсови измами?

Топ 5

Как историята на провалите може да помогне на бъдещите инвеститори

 

Разбирането на бедствията, сполетели инвеститорите в миналото, може да послужи като безценен урок за настоящите и бъдещите участници на пазара. От холандската Tulipmania до схемите на Понци, историята е пълна с примери за измами, които са стрували милиарди. Ето някои от най-знаковите случаи, в които компании предадоха своите инвеститори, по данни на Investopedia:

  • Финансовите измами като тези на Enron и WorldCom показват как манипулирани счетоводни данни могат да заблудят дори опитни инвеститори
  • От фалшивите златни мини на Bre-X до плодови кошници на Centennial Technologies, хиляди инвеститори са загубили милиарди долари
  • Историите на тези компании подчертават колко е важно да се анализират внимателно финансовите отчети и управлението

ZZZZ Best (1986)

През 80-те години тийнейджърът Бари Минкоу убеждава света, че компанията му за почистване на килими, ZZZZ Best, ще стане „Дженерал Мотърс“ в своята индустрия. На пръв поглед успешна корпорация, оценена на над 200 милиона долара, всъщност е изградена върху мрежа от фалшиви документи и касови бележки.

Минкоу дори инвестира милиони в офиси, за да затвърди имиджа на компанията, преди измамата да бъде разкрита. Накрая, ZZZZ Best се срина, а Минкоу беше осъден на 25 години затвор.

Centennial Technologies (1996)

През 1996 г. Centennial Technologies отчита милиони долари приходи от продажба на карти с памет, но всъщност доставя... кошници с плодове. Главният изпълнителен директор Емануел Пинес и екипът му фалшифицират документи, за да изфабрикуват продажби.

Акциите на компанията се покачват с 451%, достигайки 55,50 долара за акция, преди да се сринат до под 3 долара. Над 20 000 инвеститори губят почти всичко. Пинес е осъден за измами, включително търговия с вътрешна информация.

Bre-X Minerals (1997)

Канадската компания Bre-X обявява, че е открила най-богатата златна мина в историята, привличайки инвеститори и увеличавайки цената на акциите до небето.

Всичко приключва през 1997 г., когато става ясно, че мината е фалшива. Пенсионни фондове и индивидуални инвеститори губят стотици милиони долари.

Enron (2001)

Enron, някога седмата по големина компания в САЩ, използва фиктивни компании, за да прикрие стотици милиони долари дългове. Ръководството манипулира счетоводни данни, за да представи илюзия за стабилност и невероятни приходи.

След разкриването на измамата акциите на Enron падат от $90 на под 30 цента. Скандалът погубва не само компанията, но и нейния одитор, Arthur Andersen.

WorldCom (2002)

WorldCom „капитализира“ разходи за оперативни нужди, като офис химикалки и хартия, превръщайки ги в инвестиции. Това изкуствено увеличава печалбите на компанията с милиарди долари.

Истината излиза наяве през 2002 г., което води до срив на акциите от 60 долара до под 1 долара. Хиляди служители губят работата си, а инвеститорите – милиони.

*Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение. 

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст