1 USD
1.81297 BGN
Петрол
74.49 $/барел
Bitcoin
$84,676.2

Малко преди Коледа: Къде са най-евтините базари около България?

Топ 5

От средата на ноември европейските столици посрещат туристи

През зимните месеци празничният дух оживява с коледните базари. Те се появяват в Германия, но вече почти навсякъде в Европа можем да се насладим на автентична коледна атмосфера. При избора на дестинация за посещение на някои от европейските базари са важни, както красотата на блестящите площади, така и разходите за посещението. 

Проучване на Post Office Travel Money определя, къде ще ни излезе най-изгодно да отидем през зимните месеци тази година. Те ги нареждат спрямо разходи за пътуване, настаняване и храна за двудневна почивка за двойка.

Братислава, Словакия

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Класацията оглавява Братислава, като според проучването разходите там се равняват на 610 евро за двама души. Освен с ниските си разходи, базарът в Братислава е известен със своите традиционни храни като „локше“ – тънки картофени палачинки, и „халуški“ – кнедли с овче сирене. Площадът Hlavné námestie се превръща в център на празничната атмосфера с дървени павилиони, предлагащи разнообразие от коледни украси и топли напитки, като греяно вино и билкови ликьори. Градът прави придвижването лесно, а старинната архитектура създава автентично празнично усещане​ у посетителите.

Вилнюс, Литва

Коледният базар в катедралния площад на Вилнюс е известен със своята грандиозна елха, която често е сред най-добре украсените в Европа. Украсата там е пищна, но се залага основно на къщички, където да откриете ръчно изработени изделия. Общите разходи възлизат на 611 евро, което го прави почти толкова достъпен, колкото Братислава. Освен литовските специалитети като цепелини и кибинай, посетителите могат да опитат и медени изделия, както и местни ликьори като „медовина“. Атмосферата е допълнена от организирани коледни концерти и открит ледена пързалка наблизо.

Снимка: iStock
Рига, Латвия

Рига предлага коледен дух с богат исторически фон. Той е разположен в сърцето на Стария град, част от световното наследство на ЮНЕСКО. Средните разходи са 653 евро, а базарът изобилства от местни лакомства, включително пушени меса и традиционни сладки. Един от акцентите са  ръчно изработените сувенири, като вълнени шалове и дървени играчки. Традиционните лакомства включват сладък черен хляб и пушени риби. Посетителите могат да се потопят в празничния дух с изпълнения на народна музика и дори да участват в местни занаяти като изработка на украси​.

Гданск, Полша

Базарът в Гданск се провежда в историческия център на града, където павилионите са украсени с цветни светлини. Полският град се нарежда сред най-достъпните дестинации с около 713 евро разходи. Сред най-популярните артикули са традиционните полски коледни украси от дърво и стъкло. Местната кухня предлага лакомства като бигос (зеле с месо) и печен колбас. Допълнителна атракция е голямто колело, което предлага панорамна гледка към града и празничната атмосфера​.

Прага, Чехия

Прага е дом на два основни базара – на Староместкия площад и на Вацлавския площад, които предлагат богато разнообразие от стоки. Един от символите е тръдло (тръбна сладка), приготвяна пред очите на посетителите. Според проучването разходите там за около 725 евро. Заедно с традиционните чешки играчки от дърво, базарът предлага възможности за дегустация на местна бира и греяно вино с канела и карамфил. Фонът на готическата архитектура допринася за магическата атмосфера.

Останалите в класацията:

  1. Будапеща, Унгария
  2. Загреб, Хърватия
  3. Краков, Полша
  4. Стокхолм, Швеция
  5. Талин, Естония
  6. Берлин, Германия
  7. Лил, Франция
  8. Виена, Австрия
  9. Копенхаген, Дания

За разлика от източноевропейските базари, които често са по-достъпни, западноевропейските дестинации като Копенхаген и Виена са сред най-скъпите. Например, посещението в датската столица може да струва около 1184 евро за двама, което е почти двойно повече в сравнение с Братислава. Причината за тези разлики са по-високите цени на настаняване и храна в Западна Европа.  

*Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение. 

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук