Резиденция срещу Акропола, обявена за най-скъпия имот в Гърция
Колко струва резиденцията?
Потенциално постоянно присъствие на Червената планета изисква и постоянно наличие на ресурси там
Темата за Марс е сред тези, които винаги успяват да развълнуват всеки. Червената планета е колкото далеч от нас, толкова и близо. Тя е колкото известна на учените, толкова и мистериозна.
Повърхността на Марс е скалиста и пуста, но напредъкът на науката ни позволява да надникнем под нея. Има ли живот на съседната ни планета? Учените са стигнали до заключението, че е възможно много отдавна - преди 3,5 милиарда години - тя да е поддържала живот със сходни на Земята характеристики. Въпросът е колко дълго е продължил този период.
Засега човечеството е успяло да осъществи мисия на Червената планета успешно само с роботи. НАСА се надява да изпрати хора на Марс до 30-те години на този век. Някои частни компании обаче имат за цел да изпреварят американската държавна агенция. Най-амбициозен е планът на визионера Илoн Мъск и компанията му Space X. Утопия ли е неговата визия за колонизация на Марс и в какво се изразяват бизнес интересите на частните компании?
Отговори на тези въпроси дава Зак Дикисън, планетолог от Природонаучния музей и колежа Birkbeck в Лондон, който изследва древните езера и океани на Марс. Преди да се насочи към изучаването на Марс, завършва геология. Зак беше гостуващ лектор във форума Ratio, който представя темите от науката на разбираем език. Той даде и специално интервю за сайта businessnovinite.bg.
Въпросът, който вълнува човечеството от десетилетия, е свързан живота на Марс. С какви доказателства разполагаме за наличието на такъв на Червената планета?
Това е добър въпрос, но към момента по-скоро няма следи от живот, които можем да засечем на Марс. Това, което бихме могли да открием потенциално, са следи в атмосферата – например, различни газове като метан. Ако не можем да намерим логично обяснение за тяхното наличие в следствие на естествени процеси, това би било аргумент, за да кажем, че има живот на Марс.
Kакъв напредък е постигнала науката в изследванията, в проучванията, за живота на тази планета?
През 2016 г. имаше мисия, ExoMars, изпратена да търси наличието на биосигнатури от марсиански живот от миналото или настоящето. Мисията има втора част, която се очаква да бъде реализирана през следващите години, за съжаление е забавена със 7 и няма конкретна финална дата, но целта е да се пусне апарат на повърхността, който ще пробие дупки в нея и съответно ще бъде възможно да се достигне до по-голяма дълбочина и така да разберем повече за потенциалните признаци на живот.
Да те насоча към амбициите на частните компании, които се надпреварват за Марс - какви ползи би имало човечеството, ако стъпи на Червената планета?
Това е добър въпрос. Компании като Space X са най-иновативните в тази сфера, те са водещи в тенденцията за проучванията в Космоса. Но когато става въпрос за компании, трябва да отчетем и техните амбиции в откритото пространство, които са свързани и с генерирането на приходи, които да оправдаят съществуването им. Те ще предоставят услуги на страни, които искат да развиват научна или друг тип дейност на Марс. Трябва да отбележим, че това ще бъде много скъпо начинание още дълго време. Ако става въпрос за изпращане на храна, вода, ресурси до Международната космическа станция, например, която е на няколкостотин километра от Земята, това е изключително скъпо. Представете си същото, но за Марс, която е в пъти по-далеч от нас. Потенциално постоянно присъствие на Червената планета изисква и постоянното наличие на ресурси там, което не е рентабилно за компаниите.
Реалистични ли са целите на частните компании човек да стъпи на Марс още преди 2030 г.?
Това е интересно. Основно ограничение пред това да изпратим хора на Марс е волята – имаме ли воля да го направим. Не са технологиите, както бихме си помислили. Различните компании биха могли да го направят и могат към момента, но няма как да пребивават хора на Червената планета в дългосрочен план. Накратко, напълно възможно е да се случи в рамките на текущото десетилетие, но се изисква и мотивация това да бъде реализирано. При това за кратки визити.
Има ли ценни ресурси на Марс, към които компаниите биха проявили бизнес интерес?
Както казах вече - да изпратим каквото и да е на Марс, ще бъде скъпо начинание. Същото важи и когато говорим за нещо, което връщаме от там. За да е икономически обосновано, трябва да намерим ресурс с висока себестойност, например, нещо, което трудно бихме намерили на нашата планета, така че да ни излезе сметката накрая. Геоложки погледнато, Марс има много различна повърхност от земната и ако искаме да намерим сходни материали, това е по-скоро нереалистично. Различните видове материали на Земята са се формирали с течение на милиони години, докато Марс е по-камениста и хомогенна планета и няма същите характеристики.
Когато говорим за Марс, кой според теб е най-важният въпрос?
Моите проучвания се фокусират върху различните водни басейни – океани, езера. Ние знаем, че е имало течаща вода на Марс, имало е реки, даже можем да кажем, че е имало и климат, валял е дъжд, дори сняг и т.н. Въпросът е колко точно са продължили тези състояния. На Марс сега е сухо и студено, което се е променило по някое време в миналото и ние искаме да установим кога планетата е била по-топло и влажно място, което е предразполагало към живот. Това би ни дало някаква идея къде бихме могли да намерим признаци за такъв на Марс, чисто геологически.
Можем ли да направим някакво заключение, че преди няколко милиарда години, например, Марс е била със сходни характеристики, каквито има Земята днес?
Да, изглежда, че двете планети са били сходни, но има много условности – не знаем периода, в който е имало течаща вода на Марс, не знаем дали са били в следствие на разтапяне на полярни ледници или в следствие на изригвания и вулканична дейност, или пък са следствия на други събития, които са катализирали процеса, но не знаем каква е била динамиката по това време.
Кои са най-странните теории, които си чувал или които съществуват за Марс, според теб?
Една от тях е свързана с това как бихме живели и оцелявали на Марс, но няма как Червената планета да изглежда като Земята, няма как да се приспособим за постоянно там, каквото и да направим. Също и идеята да развиваме микрокултури там е любопитна, които да отглеждаме на километри върху повърхността на Марс, да ги покриваме дори с материали като найлон, така че да има благоприятна атмосфера за развитие. Една от другите теории е свързана с древен Марс и дали е имало океан там – учените са разделени по този въпрос. Всичките мисии, които сме изпращали до момента, не са категорични в частта с доказателствата и в крайна сметка, или е имало океан, или не. Никой не може да каже със 100% сигурност.
Колко струва резиденцията?
Ние сме на последно място по дегитализация на предприятията, казва Елина Желева
Агенцията ще се свърже с лица, за които са установени неточности в декларираните данни