1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,854.2

Мечтата на Мъск: Пътешествие до Марс на цената на къща

Технологии

Милиардерът планира да създаде цял град с размерите на София на Червената планета, разказа за businessnovinie.bg докторантът по астрофизика в СУ Йордан Даракчиев

Кадър от 7 май от марсохода „Кюриосити“ върху геоложки обект, известен като Greenheugh Pediment показа интересна находка. Върху снимката се вижда нещо, което напомня на изсечена в скалите врата.

За огромно съжаление на всички ентусиасти, готови да отправят поглед към небето и да развихрят въображението си, космическия център на НАСА, обясни истинското значение на обекта.

Учените подчертаха колко малка е пукнатината: около 30 сантиметра ширина и 45 сантиметра дълбочина. Според тях това е място, където се пресичат няколко линейни пукнатини.

Въпреки това новото откритие, стана повод за редица конспиративни теории. Случилото се поднови и леко позабравения интерес на „землените“ да посетят Червената планета и да разберат от първа ръка, дали наистина сме първите живи организми, разхождали се по скалите ѝ.

Преди време ексцентрични милиардер и основател на частната космическа програма на Space X Илон Мъск заяви, че „всеки може да спести за пътуване до Марс“, защото един ден това ще бъде достижима дестинация.

Той е „убеден“, че преместването на Марс „един ден“ ще струва по-малко от 500 000 долара и „може би дори“ ще падне под 100 000 долара. Крайната цена за полета до там, по негови думи, ще зависи „много от обема“ на пътниците, то цената на преместването ще бъде „достатъчно ниска, за да могат повечето хора от сраните с напреднали икономики да продадат дома си на Земята и да се преместят на Марс, ако искат."

Имайки предвид, че средната цена на жилище в САЩ е около 223 900 долара (според Zillow), идеята не звучи твърде икономически неиздържана.

„Ако преместването на Марс струва 100 000 долара, тогава мисля, че почти всеки може да работи и да спестява и в крайна сметка да има 100 000 долара и да може да отиде на Марс, ако иска“, каза Мъск.

Не е ясно дали най-богатият човек знае, че средният доход в САЩ е бил малко над 31 000 долара през 2019 г. или че почти две трети от американците живеят от заплата до заплата. Средният доход на глава от населението в световен мащаб е значително по-нисък и се движи около 10 000 долара, съобщава Independent.

„Марс в началото няма да е луксозен“, допълва Мъск. „Ще бъде опасна и тежка работа“.

Заради тези коментари, Мъск бе подложен на коментари на доста критици, които скептично обявиха, че повечето хора в САЩ не могат да си позволят подобно пътуване заради големината на заплатите си и не е коректно милиардерът да твърди, че пътуването ще бъде достъпно за всеки.

В разговор с ръководителя на TED Крис Андерсън, Илон повтори, че има за цел да колонизира Марс, като изгради самоиздържащ се град с милион души на планетата.

Мъск обяви, че стремежът за колонизиране на Марс е необходим за постигане на целта му за „удължаване на вероятната продължителност на живота на човечеството“ – продължителност на живота, която той призна, че може да бъде съкратен от причинени от човека бедствия като екстремно глобално затопляне или друга Световна война.

Снимка: Getty Images
Ще успее ли наистина Мъск да изпрати човек на Марс само за 100 хил. долара според експертите?

Докторантът по астрофизика в СУ "Климент Охридски" Йордан Даракчиев разказа за businessnovinite.bg, че не може да се предвиди кога точно пътуванията до Марс ще бъдат достъпни. По думите му има много теории, според които това може да се случи след 30-40 години.  

„Мъск планира да създаде цял град с размерите на София на Марс, който един ден ще може сам да си създаде кислород, инфраструктура и дори администрация. До тогава първо трябва да бъде изградена система, която да изпраща учени, които ще пътуват до Марс, както днес пътуват до Антарктида или Международната космическа станция“, уточнява той.

По негови думи може би първите пътувания ще струват милиони долари, но с времето цената ще падне. Това ще се случи, когато пътуванията се превърнат в рутинна дейност. Например, цената на марсохода, който в момента е на Червената планета е 3 млрд. долара. Машините, които ще бъдат използвани за пътуванията до Марс обаче ще бъдат използвани повече от веднъж и цената постепенно е започне да се изплаща. Това означава, че със сигурност с времето тя ще започне да пада.

„Пътуванията до Марс не са като да отидеш до Ню Йорк. Те ще отнемат месеци или години. Това ще се отрази на цените“, казва Даракчиев.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии