1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,461.2

Да свържеш мозъка си с компютър: Всичко, което трябва да знаете за чипа на Илон Мъск

Да свържеш мозъка си с компютър: Всичко, което трябва да знаете за чипа на Илон Мъск

Как действа мозъчният чип

Neuralink, компанията на Илон Мъск, извърши първото имплантиране на чип в човешкия мозък, отбелязвайки важен момент в развитието на свързването на мозъка с компютър.

  • Как се имплантира чипът на Илон Мъск?
  • Кои хора могат да си имплантират чип в мозъка?

Стъпката представлява важен напредък в стремежа да се даде възможност на хората със сериозни наранявания или други заболявания да контролират технологични устройства с мислите си.

Какво е Neuralink?

Основана през 2017 г. от Илон Мъск, Neuralink разработва технология, която позволява директна комуникация между човешкия мозък и компютрите. Целта е да се помогне на хората с неврологични увреждания или други заболявания да контролират устройствата, използвайки само мислите си, благодарение на имплантирането на електроди в мозъка.

Снимка: Reuters

Технологията на Neuralink не е първата по рода си. Тя се основава на десетилетия изследвания и разработки в областта на невротехнологиите. Но това, което прави Neuralink специален, е броят на електродите и възможността за насочване към отделни неврони за по-прецизно тълкуване на мислите.

Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) миналия май одобри клинични изпитвания на Neuralink при хора след серия от имплантации на различни животни, казва Reuters. Редица природозащитници разкритикуваха милиардера за липсата на хуманно отношение към животните.

Как действа устройството?

Устройството на Neuralink, наречено Telepathy, е предназначено за хирургично имплантиране в черепа. Чипът съдържа повече от 1000 микроскопични електрода, които се свързват с неврони в мозъка.

Устройството използва усъвършенствана безжична технология за комуникация с външно устройство, като смартфон или компютър, чрез специално разработено приложение. Чрез това приложение сигналите, генерирани от мозъка, могат да бъдат преведени в специфични команди, което позволява на потребителите да управляват цифрови устройства без физическо взаимодействие.

Снимка: SLO County Sheriff

Имплантирането се извършва с помощта на високоспециализиран хирургичен робот, разработен специално за тази цел, за да се осигури прецизност и минимизиране на рисковете по време на процедурата.

Цели и бъдещи приложения

Основната цел на устройството за телепатия е да позволи на хора с тежки двигателни увреждания, като парализа или неврологични увреждания, да комуникират и контролират технологията с мислите си. Например, позволявайки на парализиран пациент да изпраща текстови съобщения, да сърфира в интернет с мислите си.

Амбициите на Мъск обаче отиват по-далеч, включително потенциално подпомагане на хора с увреден слух и зрение и дори сливане на човешкия интелект с изкуствения интелект.

Този първи тест служи за тестване и усъвършенстване на дизайна на устройството. Проучването включва по-малък брой пациенти и може да продължи до една година, последвано от допълнителни фази на тестване преди евентуална комерсиализация, която може да последва след пет до десет години.

Имплантирането на чипа Neuralink в човешкия мозък полага основата за нови възможности в медицината и технологиите, но също така повдига въпроси относно дългосрочните последици, безопасността и етичните дилеми, които ще бъдат обект на контрол през следващите години.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии