
Как се определя размерът на пенсията за осигурителен стаж и възраст?
Ккави са условията за пенсиониране към момента
Мария Кюри носела бутилки с полоний и радиоактивни изотопи в джобовете си през цялото време
Мария Кюри е един от най-важните учени на XX век. Нейните експерименти, които доведоха до откриването на полоний и радий, са пробив в областта на радиоактивността, като в крайна сметка ѝ спечелиха Нобелова награда за физика през 1903 г. и химия през 1911 г. Но „играта“ с такива радиоактивни елементи си има цена, която в случая на Кюри е нейният собствен живот.
Най-странният факт за Мария Кюри обаче е, че нейните вещи са все още, 150 години по-късно, радиоактивни!
Нивата на радиация, на които са били изложени Мария Кюри и съпругът ѝ Пиер, са били толкова високи, че тетрадките ѝ сега се съхраняват в кутии с оловно покритие.
И не са само ръкописите. Ако случайно посетите колекцията на Пиер и Мария Кюри в Националната библиотека във Франция, по-голямата част от личните им вещи (като мебели, дрехи и готварски книги) изискват защитно облекло, за да се борави безопасно с тях.
О, и за всеки случай, от вас също се изисква да подпишете, че сами носите своята отговорност.
Вредните ефекти на радиацията не са били известни по това време и Мария Кюри носела бутилки с полоний и радиоактивни изотопи в джобовете си през цялото време и дори ги държала на рафта, защото ѝ било приятно да ги гледа как „светят в тъмното“.
И така, големият въпрос е: кога ще изчезне радиацията?
Е, ще остане доста дълго, по-точно около 1500 години. Радият, този, с който Кюри се разхожда, има период на полуразпад от 1600 години!
Ккави са условията за пенсиониране към момента
Процентният дял на загубеното световно богатство е 1,8 на сто или около 1,5 трилиона долара
Не е имало достатъчно добра разяснителна кампания, каза Васил Терзиев