Споделен хостинг за онлайн магазин - струва ли си?

Технологии
 

Правилният избор за хостинг зависи от обема на продажбите, трафика, размера на сайта, бюджета и опита в боравенето с технологии

В днешните времена на инфлация и стагнация все повече собственици на малки и средни бизнеси намират смисъл да се насочат към електронните канали за продажби на своите стоки и услуги. Това спестява разходите за наем на помещения и съответните режийни. За създаване на своите електронни магазини и платформи търговците първо трябва да изберат къде ще „живее" техният сайт. Иначе казано, трябва да му изберат хостинг.

Има много фирми и различни видове хостинг за електронна търговия. Правилният избор зависи от обема на продажбите, трафика, размера на сайта, бюджета и опита в боравенето с технологии. Малките, съвсем прохождащи бизнеси, обичайно започват със споделен хостинг. С разрастване на търговията рано или късно преминават към VPS хостинг.

При т. нар. споделен хостинг настаняването на сайта на всеки клиент прилича на настаняването на студент в общежитие. Студентът споделя една стая с неколцина други. Ако всеки е непретенциозен, съжителстват добре. Но ако някой е по-нахален, може да се окаже, че за останалите понякога няма място на масата, че топлата вода в бойлера често не достига за къпане. Подобно нещо се случва със сайтовете на споделен хостинг. Ако един от тях внезапно стане по-популярен, другите могат да се окажат недостъпни, защото първият консумира всичкия възможен трафик.

VPS хостингът е по-висококласно решение. При него потребителят получава гарантирано пространство, гарантирано количество процесорна мощност, гарантиран капацитет за обслужване на трафик, както и други удобства. Това вече е като самостоятелен апартамент с всички удобства.

Разбираемо споделеният хостинг е предпочитан избор за фирмите, които „прохождат" в интернет-дейността. След време обаче те установяват, че наличните възможности са им недостатъчни. Това определя прехода към VPS хостинг.

Важните параметри на хостинга

Гарантираната скорост е сред водещите особености на VPS хостинга. Потребителите не обичат бавни сайтове. 47% от е-купувачите очакват търсената страница да се зареди в рамките на 1-2 секунди. Станат ли повече, потребителят гласува с „Х" (бутончето за затваряне на таба/прозореца). Скоростта е важна и заради друго. Google използва скоростта като фактор за формиране на своя рейтинг. Бързите сайтове попадат по-напред в търсачките.

Най-добрите хостинг-доставчици за електронна търговия ще гарантират, че могат да управлява обема, който очаквате в своя е-магазин. Това включва пиковете в трафика и други фактори, които могат да смутят производителността, в т.ч. мрежи за доставка на съдържание.

Мрежата за доставка на съдържание (CDN) е група от сървъри, които държат наличните ресурси на вашия уебсайт, като изображения и медийни файлове, и работят в тандем, за да намалят времето за зареждане на сайта. CDN осигурява по-кратко време за зареждане чрез автоматично насочване на посетителите към сървъра, който е най-близо до тяхното географско местоположение.

Сигурността и резервирането са другият важен фактор при избора за обиталището на бъдещия е-магазин. Днес виртуалните заплахи за търговците, за техните купувачи и за самите им сайтове са многобройни. Добрият доставчик има грижата търговците никога да не се заминават с е-сигурност.

SSL защитата е сред базовите средства. Сертификатите за Secure Socket Layer (SSL) са малки файлове, съхранявани на сървърите, които криптират, т.е. шифрират данните, прехвърляни между потребителския компютър и сървъра, където се намира е-магазинът. Тъй като тази комуникация може да съдържа чувствителни данни (имена, адреси), използването на SSL е въпрос на самоуважение. Докато някои собственици на уебсайтове за електронна търговия се страхуват, че добавянето на SSL сертификат е скъпо или сложно, добрият уеб хост ще предложи криптирането като част от своя пакет.

Заедно с това качествените доставчици обичайно предлагат и предпазване от DDoS атаки (срутване на сайт чрез „наводняване") и филтри за спам.

Като част от мерките за защита уважаващите себе си доставчици предлагат и поддържане на резервни копия. Така, ако някога все пак се стигне до срив на сайта, потребителят може да възстанови работата на е-магазина си от негово копие, направено преди броени часове.

Допълнително, но важно е осигуряването на 24/7 техническа поддръжка, често достъпна по различни комуникационни канали - чат, телефон, имейл.

Ами ако си имам вече сайт?

Казват, че човек се учи, докато е жив. Ако си има електронен магазин, но не получава качествено обслужване от гледна точка на вече изброените критерии, винаги може да потърси друг „дом" за своя електронен бизнес. Стойностните доставчици предлагат и безплатна миграция, тоест поемат пълната грижа за прехвърляне, конфигуриране, управление на домейна и каквото още е нужно, за да може е-магазинът да работи правилно на новия сървър.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст