САЩ наложи санкции на Газпромбанк, за да ограничи износа на руски газ
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Целта е покриване на разходи на „Суперкомпютър с производителност от порядъка на петафлопс" и за разходи по дейностите за надграждането му.
Министерският съвет даде съгласие акционерното участие на държавата в капитала на „София Тех Парк“ АД да бъде увеличено с парична вноска в размер на 8 124 400 лв. за покриване на оперативните разходи на „Суперкомпютър с производителност от порядъка на петафлопс" и за разходи по дейностите за надграждането му.
Увеличението на капитала ще се извърши с решение на Общото събрание на акционерите на „София Тех Парк" АД. Източник на средствата за увеличението са предоставените по бюджета на Министерството на иновациите и растежа за 2023 г. за придобиване на дялови акции за увеличение на капитала и капиталовите резерви. С Разпореждане на Министерския съвет от 25.02.2022 г. министърът на иновациите и растежа е определен за орган, който да упражнява правата на държавата в капитала на „София Тех Парк" АД.
Българският Discoverer е първият по рода си суперкомпютър в Източна Европа с производителност от порядъка на петафлопс. Изграден е по проект от 2019 г. на EuroHPC JU - съвместно предприятие, структурирано от Европейския съюз, за изпълнение на инициативата за европейски високопроизводителни изчислителни технологии съгласно Регламент ЕС 2018/1488 на Съвета от 28 септември 2018 г.
Изпълнител на българския проект е хостващото предприятие - Консорциум „Суперкомпютър - Петаскейл България" (Petascale Supercomputer Bulgaria), с водещ партньор „София Тех Парк" АД и членове Национален център за суперкомпютърни приложения и Стратегически център за изкуствен интелект.
Главната цел на Суперкомпютъра е да насърчи научната дейност в страната с приложение в индустрията и повишаване на конкурентоспособността на българската икономика. Открит е за потребители от публичния и от частния сектор и е насочен изключително към граждански приложения, при спазване на приложимите правила относно държавните помощи.
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Производството на мляко достигна 160,8 милиона тона през 2023 г.
52 % от лондончани не смятат, че коронацията трябва да се плаща от данъкоплатците