1 USD
1.67667 BGN
Петрол
66.81 $/барел
Bitcoin
$117,929.0

Лазерна технология откри изгубен град в Амазония

Технологии
 

Руините от град на огромна древна цивилизация, бяха картографирани с безпрецедентни детайли от скенер

Руините от град на огромна древна цивилизация, останала скрити под гъсто залесения пейзаж на боливийската Амазонка от векове, бяха картографирани с безпрецедентни детайли от лазерна технология, съобщава The Time.

Огромното селища се простира на около 80 квадратни мили в Боливия и включва пирамиди, мостове, канали, крепостни стени и сгради, подредени по начини, които намекват за космологичен мироглед.

Структурите са построени от местно население, известно като „касарабе“ което процъфтява от 500 до 1400 г. сл. Хр. и населява около 1700 квадратни мили от тропическите гори на Амазонка. Находката е умопомрачителна, според един от членовете на изследователския екип.

До преди няколко месеца само теренните изследвания и преданията на коренното население водеха изследователите до находки в гъстата амазонска джунгла. Днес заслугата е на сложна технология за дистанционно наблюдение, която работи със светлината на лазерите (LIDAR).

Учени, водени от Хайко Прюмерс, археолог от Германския археологически институт в Берлин, използват LIDAR, за да проучат останките на две големи селища, наречени Котока и Ландивар, заедно с 24 по-малки обекта, включително 15, които преди са били непознати за съвременните изследователи.

Снимка: iStock

Резултатите „показват, че моделът на заселване на „касарабе“ представлява вид тропически урбанизъм с ниска плътност, който не е описан преди в Амазония“. Това откритие отхвърля тезата, че Западна Амазония е била слабо населена в предиспанските времена“, според на проучване, публикувано в научното издание Nature.

„Предлагаме, че селищната система с култура „касарабе“ е единствена форма на тропически аграрен урбанизъм с ниска плътност – доколкото ни е известно, първият известен случай за цялата тропическа низина на Южна Америка“, казва Прюмерс.

Снимка: Getty Images
Как работят лазерните скенери LIDAR?

Скенерите LIDAR изстрелват лазерни импулси по наземни цели от въздушни превозни средства и записват времето, необходимо на сигнала да се върне обратно.

По този начин методът може да генерира дребни подробности за топографията, които са извън обхвата на други инструменти. LIDAR е особено популярен инструмент за археолозите, работещи на места, покрити с гъста растителност, тъй като те могат да разкрият подробности за изгубени селища, които са трудни за забелязване или дори недостъпни по земя.

Абревиатурата LIDAR е употребена за пръв път през 1953 г. в труда на Мидълтон и Спилхаус „Метеорологични инструменти". Като източник на електромагнитни вълни първите лидари използват обикновени или импулсни лампи, чиито лъчи се пропускат през модулатори за получаване на светлинен импулс. 

Лидарите работят с електромагнитни вълни в ултравиолетовата, видимата и инфрачервената част на спектъра. Ето защо, за разлика от радарите те имат възможност за регистриране на изключително дребни частици – водни капки, аерозоли и молекули, с размери от порядъка на 10 до 250 нано метра.

През 1969 г. с помощта на лазерен далекомер и рефлектор, доставен на лунната повърхност от космическия кораб Аполо 11, се определя разстоянието до Луната. И до ден днешен четири рефлектора, поставени през годините от Луноход-2 и различни мисии на Аполо, се използват за наблюдение на нейната орбита. 

Докато някои от заровените структури в местността Llanos de Mojos в Амазония бяха вече известни на изследователите, новите данни от LIDAR разкриха широка мрежа от селища, свързани с пътища, които се простират в продължение на няколко мили през зеления терен и в които водата се управлява от огромна система от канали и резервоари.

Снимка: iStock

Многобройни признаци на граждански и церемониален живот са вградени в по-гъсто населени райони, като 70-футови пирамиди във формат на конус и земни сгради, които любопитно приемат формата на буквата U.

Докато повечето от тези паметници се появяват в по-гъсто населени руини, сканираният регион може също да съдържа безброй малки селца, които са твърде малки, за да бъдат открити от LIDAR, отбелязва екипът.

Снимка: iStock

Новите открития предлагат завладяващ поглед към общество, което процъфтява в този горист регион от векове, изграждайки масивна селскостопанска инфраструктура, която поддържа богат социален и ритуален живот.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук