Ще ги стигнем ли? Сравняваме средните пенсии в България и Германия
Ето какви пенсии взимат германците
Но каква е историята му? Как така е създаден почти на шега и… само за 10 дни?
Може и да не сте чували името му, но той със сигурност постоянно е наоколо. Днес всеки от нас постоянно използва JavaScript, хиляди пъти всеки ден. Това е единственият език за програмиране, който позволява апликациите да се „задвижват“ в браузъра. Който направи възможно сайтовете да се превърнат в сложни приложения – социални мрежи, медии, платформи за пазаруване и какво ли още не.
Но каква е историята му? Как така е създаден почти на шега и… само за 10 дни?
За разлика от много други технологии, създадени от големи или дори неизвестни екипи, той си има един добре познат баща. И макар езикът за програмиране да е станал толкова популярен, това със сигурност не важи за създателя му. Ако погледнете в Wikipedia, ще видите, че Брандън Айк е известен с „JavaScript, Mozilla и противопоставянето си срещу еднополовите бракове“. Малко неглижиращо, като за човека, направил възможен днешния интернет, не смятате ли?
Историята започва преди 3 десетилетия. Браузърът Mosaic, създаден през 1993 г., е забележителен с това, че е първият с графичен интерфейс, достъпен за масовите потребители. Тоест – представлява програма, която да отвориш, за въведеш адрес и в нея да започне да се зарежда страница… Да, днес е нещо толкова естествено, колкото деня и нощта. Но именно тази стъпка направи пробива към интернет като масово решение, достъпно всички.
Година по-късно създателите на проекта основават корпорацията Netscape с идеята да направят още по-добър браузър. И успяват – Netscape Navigator бързо се превръща в доминатор на пазара.
През 1995 г. програмистите, които го разработват, решават да добавят към него скриптов език за програмиране, така че сайтовете да могат да стават по-динамични от простото показване на картинки и текст. Паралелно те подписват два договора с разработчици – с фирмата Sun Microsystems, която да им предложи вариант за прилагане на техния език Java в „навигатора“. И със споменатия Брандън, който пък да адаптира за целта по-стария език Scheme…
Ето какви пенсии взимат германците
Идеята се заражда през далечната 1885 г.
Американската мечта обикновено включва постигане на просперитет и притежание на няколко важни неща