
България сред страните с най-кратък трудов живот в ЕС
Средната продължителност на трудовата дейност у нас е 34,8 години
За кого се отнася таксата?
Таксата за цифровото разрешително за пътуване до Европейския съюз ще бъде увеличена до 20 евро (приблизително 23 долара), което е почти три пъти повече от първоначално предвидената стойност. Това се предвижда в предложение, обявено от Европейската комисия, съобщава АФП, предадено от БГ НЕС.
Промяната в бъдещата система ETIAS, която все още не е въведена, се отнася за граждани на държави, които понастоящем могат да пътуват без визи до Шенгенското пространство. Според Комисията увеличението се обяснява с инфлацията и повишените разходи за поддръжка на системата. „Новата такса ще приведе цената на разрешителното за пътуване до ЕС в съответствие с тази на аналогични международни програми“, заявиха от изпълнителния орган на Съюза.
Регламентът за Европейската информационна и разрешителна система за пътуване (ETIAS), приет още през 2018 г., първоначално определяше такса от 7 евро. За сравнение – британската ETA струва 16 британски лири (21 долара), а американското ESTA също е на стойност 21 долара.
Системата ETIAS ще бъде необходима за граждани на трети страни, които не се нуждаят от визи за краткосрочен престой в ЕС – сред тях Канада, Великобритания и САЩ. Разрешителното ще бъде валидно три години и ще се изисква за всички страни от ЕС, с изключение на Ирландия, както и за Норвегия, Исландия, Швейцария и Лихтенщайн. Пътниците под 18 и над 70 години ще бъдат освободени от заплащане на таксата.
Системата има за цел да повиши сигурността, да ограничи незаконната миграция и да улесни граничния контрол за редовно пътуващите. Въпреки това, нейното въвеждане многократно бе отлагано поради забавяне на съпътстващата автоматизирана гранична система. Очаква се ETIAS да започне да функционира в края на 2026 г. Предложението за новата такса от 20 евро ще бъде разгледано от Европейския парламент и страните членки в рамките на два месеца, след което ще влезе в сила заедно със стартирането на системата.
През тази седмица Комисията представи и проектобюджет за следващата многогодишна финансова рамка на ЕС, възлизащ на два трилиона евро за периода 2028–2034 г. Част от средствата – около 58 милиарда евро годишно – се предвижда да бъдат набирани чрез нови източници, като въглеродна гранична такса и такса върху електронни отпадъци.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Средната продължителност на трудовата дейност у нас е 34,8 години
Скутерът може да развие скорост близка до тази на Tesla
„Наздраве и до вкусни срещи“