Изкуствен интелект ни показва какъв щеше да е светът, ако живеехме в пещери

Технологии

Gaudism.AI е архитектурен проект, ръководен от каталунската дизайнерка

От привидно вездесъщите самоуправляващи се автомобили на Tesla до петнадесетте секунди слава на Dall-E-Mini, AI, платформите за изкуствен интелект, проникнаха дълбоко в съвременната култура.

За архитектите и интериорните дизайнери обаче достъпът до публично достъпни и лесни за използване AI платформи представлява съществена промяна в една индустрия, която разчита в голяма степен на първоначални проекти и изображения, за да намери финансиране и да започне строителство.

Gaudism.AI, архитектурен проект, ръководен от каталунската дизайнерка Ариадна Гименес, илюстрира тези промени в индустрията, казва Musee.

Проектът Gaudism.AI на Хименес използва Midjourneyпрограма с отворен код за изкуствен интелект от текст към изображение – за създаване на футуристични концепции за архитектура и интериорен дизайн, вдъхновени от работата на Гауди, световноизвестният каталонски архитект.

Дизайните са експлозивни, но фини, футуристични, но примитивни и познати, но напълно уникални.

Подобните на пещери структури гъмжат от растителен живот, като същевременно излъчват както естествена, така и изкуствена светлина, предизвиквайки усещане за примитивен комфорт в съвременния свят.

„Първите хора са търсели подслон в пещерите с причина“, казва Гименес, вярвайки, че природата трябва да бъде едно от първите места, където архитектите трябва да намерят вдъхновение, когато проектират жилищни пространства.

Причината, поради която човечеството има тенденция да унищожава природата и защо в момента се намираме в климатична криза, смята Гименес, е, че виждаме природата като нещо отделно от човешкия живот и концепцията за дома. По много начини проектът Gaudism.AI се стреми да промени дискурса около идеята за комфорт, който е в конфликт с природата, чрез използването на модерен дизайн.

Но Хименес смята, че AI може да промени не само разговорите около екологичните жилищни пространства. Тя знае, че AI ще промени целия работен процес на архитекти и дизайнери.

„Мисля, че Midjourney е много добра начална стъпка за архитектите и дизайнерите да започнат проучването на своите проекти“, казва Гименес.

Докато много архитекти започват идеи за проекти със скици с молив, Гименес смята, че AI може да даде предимство на архитектите в началните фази на проекта поради детайлите, осветлението, геометрията и материалите, които AI може да изобрази за тях мигновено.

Не само ще помогне на творческия фронт, но може да работи и като мярка за намаляване на разходите и времето за архитекти, които трябва да изобразят 3D модели на своите проекти.

„В момента 3D е много времеемък и скъп процес. Така че, ако изкуственият интелект може да направи това по-бързо и по-ефективно, дизайнерите и архитектите могат действително да прекарват повече време в проектиране и измисляне на идеи, вместо да седят и да правят 3D“, казва Гименес, който вярва, че изобразяването на архитектурни 3D модели е по-скоро научено умение, отколкото творческо усилие. Тя смята, че това ще помогне на архитектите да отделят повече време за замисляне на проекти, вместо да работят върху тях. „Нуждаете се от тази енергия“, казва тя, „за да я вложите в идеята на проекта, в концепцията на проекта.“

Сградите са не само уникални и на моменти странни, но са обективно красиви и дълбоко вкоренени както в нейната каталунска култура, така и в световната архитектурна традиция. Хименес планира да използва силата на AI, за да конструира домове и мебели в реалния свят част по част, проект по проект. Като използва работата на Гауди като вдъхновение, Midjourney като инструмент и примитивния екологизъм като цел, Гименес е открила архитектурен и визуален стил, който до голяма степен е нейният собствен.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст