Превъзхожда ChatGPT: INSAIT пуска български изкуствен интелект на световно ниво

Технологии
 

Новият генеративен модел на INSAIT е свободно достъпен

Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) представи изкуствен интелект от ново поколение, създаден да работи на български език. Така страната ни става първата държава в Европейския съюз, която разполага с изкуствен интелект на толкова високо технологично ниво на собствения ѝ език, създаден от научна организация с държавно финансиране. Технологията може да се използва свободно и да бъде внедрена в системата на всяка българска институция, компания или организация.

Високотехнологичното научно постижение беше представено в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ в присъствието на министър-председателя Димитър Главчев, министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков, ректора на университета проф. Георги Вълчев, научния директор на INSAT проф. Мартин Вечев и изпълнителния му директор Борислав Петров.

„Това е постижение на световно ниво, което показва какви са възможностите на българските наука и научни организации“, коментира Главчев и допълни, че политиката по отношение на тази дейност е последователна. На заседанието на Министерския съвет миналата седмица правителството отпусна следващия транш от средствата, необходими на института да продължи работата си.

По време на събитието научният директор на INSAIT проф. Мартин Вечев и изпълнителният директор на структурата инж. Борислав Петров поставиха акцент върху няколко големи предимства на новата технология. На първо място е информационната сигурност - българските организации и общество ще могат да използват модела без да се налага да споделят данните си с външни компании. От друга страна изкуственият интелект ще работи на български език и ще бъде запознат с местната фактология, култура, история и законодателство. Продуктите, които отразяват тези езиковите особености, са в пъти по-ефективни от универсалните.

Новата технология има огромно стратегическо значение за сигурността и развитието на иновациите в България. Създаването на собствени модели с изкуствен интелект е приоритет на редица държави, които тепърва инвестират стотици милиони в тази посока, а страната ни вече има готов продукт.

До края на седмицата учените от INSAIT ще финализират и пускането на чат приложение, което ще се използва свободно от цялото българско общество.

Новият генеративен модел на INSAIT е свободно достъпен на https://models.bggpt.ai Той превъзхожда на български в пъти по-големи и по-скъпи за ползване отворени модели, като например 70-милиардния Llama 3.1 на Мета. Интересен факт е, че той превъзхожда и свободната версия на ChatGPT (GPT-4o-mini) и си съперничи с последната платена версия (GPT-4o) за чат-производителност на български. Това твърдение идва от самия GPT-4o след редица направени тестове, в които изкуственият интелект на американската компания OpenAI е ползван за арбитър между себе си и българския модел. Подобни са и резултатите спрямо последните модели на Anthropic, друга водеща американска компания за изкуствен интелект.

Моделите на INSAIT са базирани на отворените модели Gemma-2 на Google, но производителността им на български става възможна благодарение на научни изследвания, проведени в института INSAIT през последната година. Те водят до създаването на нова технология, която позволява даден генеративен модел да бъде обучен с допълнителни знания (напр. български) без да забравя старите си умения (напр. английски). Технологичният пробив беше публикуван в EMNLP’24, водеща конференция за изкуствен интелект, проведена миналата седмица в Маями, САЩ.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст