1 USD
1.85792 BGN
Петрол
72.68 $/барел
Bitcoin
$97,440.9

Google представя „умопомрачителен“ квантов компютърен чип

Технологии

Решава за 5 минути задача, която на най-бързия суперкомпютър в света в момента отнема 10 септилиона години

Чипът е най-новата разработка в областта, известна като квантови компютри, която се опитва да използва принципите на физиката на частиците, за да създаде нов вид умопомрачително мощен компютър, съобщава BBC.

  • Google твърди, че новият му квантов чип, наречен „Willow“, включва ключови „пробиви“ и „проправя пътя към полезен, широкомащабен квантов компютър“.
  • Google представи нов чип, за който твърди, че за пет минути решава задача, която в момента би отнела на най-бързите суперкомпютри в света десет септилиона - или 10 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 години.

Експертите обаче твърдят, че засега „Willow“ е предимно експериментално устройство, което означава, че до създаването на достатъчно мощен квантов компютър, който да решава широк спектър от проблеми в реалния свят, все още има години и милиарди долари. 

Квантовият казус
Квантовите компютри работят по коренно различен начин от компютъра в телефона или лаптопа ви.

Те използват квантовата механика - странното поведение на свръхмалките частици - за решаване на проблеми много по-бързо от традиционните компютри. Надяваме се, че в крайна сметка квантовите компютри ще могат да използват тази способност за значително ускоряване на сложни процеси, като например създаването на нови лекарства. 

Съществуват и опасения, че те могат да бъдат използвани за злонамерени цели - например за разбиване на някои видове криптиране, използвани за защита на чувствителни данни.

През февруари Apple обяви, че криптирането, което защитава чатовете в iMessage, се прави „квантовоустойчиво“, за да се предотврати разчитането им от мощни бъдещи квантови компютри.

Хартмут Невен ръководи лабораторията за квантов изкуствен интелект на Google, която създаде Willow, и се определя като „главен оптимист“ на проекта.

Той заяви пред BBC, че Willow ще се използва в някои практически приложения, но засега отказва да предостави повече подробности. Според него обаче чип, способен да изпълнява търговски приложения, няма да се появи преди края на десетилетието.

Първоначално тези приложения ще бъдат за симулация на системи, в които квантовите ефекти са важни.

„Например от значение, когато става въпрос за проектиране на реактори за ядрен синтез, за разбиране на функционирането на лекарства и фармацевтични разработки, би било от значение за разработване на по-добри автомобилни батерии и още един дълъг списък от такива задачи“.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст