1 USD
1.66369 BGN
Петрол
67.46 $/барел
Bitcoin
$116,350.0

Google използва два милиарда телефона, за да открива земетресения

Технологии

Приложението разчита на вградените сензори за движение в телефоните на потребителите

От 2021 до 2024 г. Google тихомълком изгражда най-голямата мрежа за откриване на земетресения на планетата, използвайки данни от повече от два милиарда телефона с Android по целия свят.

Вместо скъпи сеизмографи, Android Earthquake Alerts разчита на вградените сензори за движение в телефоните на потребителите, които не са изключили тази опция. Благодарение на това системата е идентифицирала епицентровете и магнитудите на над 11 000 земетресения в цели 98 държави. 

Това, което го отличава, не е точността на едно-единствено устройство, а огромният обем данни от множество места. Алгоритмите анализират как се държат телефоните по време на земетресения, като вземат предвид местната геология, строителните материали и разликите между моделите. Когато множество устройства в една и съща област регистрират един и същ модел на движение, системата разпознава земетресение.

Снимка: Google

Въпреки че се е доказал като полезен инструмент, системата все още има своите слабости. По време на опустошителните земетресения в Турция през 2023 г. мрежата на Android изпрати 4,5 милиона сигнала, но те бяха по-леки, отколкото изискваше ситуацията. По-късен анализ, с подобрени алгоритми, установи, че по-сериозни сигнали могат да достигнат до 10 милиона устройства.

Снимка: Google

Google вече публикува публично резултатите от своята система, за първи път в статия, публикувана в списание Science. Въпреки че се подчертава потенциалът за подобряване на обществената безопасност, има опасения относно прозрачността. Алгоритмите са със затворен код, а данните идват от личните устройства на потребителите, което затруднява независимата проверка.

Експерти като Харолд Тобин от Университета на Вашингтон и Алън Хаскър от Калифорнийския технологичен институт приветстват концепцията, но настоятелно призовават Google да предостави на научната общност достъп до системата. Защото, ако телефоните вече действат като сеизмографи, обществеността трябва да знае как и кога да им се довери.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Виж всички предложения от брошурата тук