Глобалният IT срив повдига много въпроси за киберсигурността

15 големи компании държат повече от половината пазарен дял в сферата на киберсигурността

 

Глобалният IT срив повдига много въпроси за киберсигурността и предоверяването ни в съвременните технологии, пише Financial Times. 

Отговорни за проблемите по цял свят са компанията CrowdStrike. Според техни изчисления са нужни средно 62 минути на зловредни агенти да свалят един онлайн бизнес. Самата компания, която трябваше да защити толкова много бизнеси по света, успя за по-кратко. 

Към момента изглежда, че причината за огромния технологичен проблем е дефектна актуализация на антивирусните им системи. Първоначалните оценки показват, че процесът по възстановяване на компютрите е едновременно ръчен и труден, което означава, че вероятно ще отнеме време докато всички системи заработят отново.

Снимка: bTV

Засегнатите компании вероятно ще се опитат да потърсят правата си. Но има и много по-важни теми от това – какъв е качественият контрол на този тип софтуер? Какви са вътрешните протоколи за действие? 

На годишна база световният бизнес дава все повече и повече пари за киберсигурност. Прогнозите на Financial Times за 2024 г. са, че глобалните компании ще похарчат над 200 млрд. долара в тази посока.

Друг много сериозен въпрос – този за риска от концентрацията на бизнесите в сферата на киберсигурността. В списъка с компании, които работят в това поле, водещи са общо 15. Те държат общо 62% пазарен дял в цялата индустрия. Защитата на устройства е още по-концентрирана.

CrowdStrike е лидер в този сегмент.

Глобалните проблеми през днешния ден, както и генерираните загуби за индивидуални клиенти и за CrowdStrike, би трябвало да накарат регулаторите да се замислят как да диверсифицират пазара, посочват от изданието.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст