
Инфлацията в еврозоната през март се забавя
Най-значително увеличение се очаква при цените на услугите
Един въпрос към ChatGPT използва приблизително 2.9 Wh, докато обикновеното търсене в Google изразходва около 0.3 Wh
ChatGPT набира все повече популярност и на ден изкуственият интелект получава хиляди запитвания по всякакви въпроси. Проучване обаче показва, че въпросите към него изискват значително повече електрическа енергия в сравнение с обикновените търсения в интернет.
Според изследвания на Electric Power Research Institute, цитирани от Euronews, един въпрос към ChatGPT използва приблизително 2.9 Wh, докато обикновеното търсене в Google изразходва около 0.3 Wh – почти 10 пъти по-малко. С нарастващото използване на изкуствени интелигентни асистенти като ChatGPT, енергийното потребление на тези платформи става все по-забележимо, особено когато става въпрос за мащабния брой ежедневни заявки.
С оценените 9 милиарда търсения в Google на ден и ако приемем, че подобен брой запитвания се правят и към ChatGPT, допълнителното енергийно потребление може да достигне почти 10 ТВтч годишно.
В изследването се посочва, че индустрията на изкуствения интелект разчита на центрове за данни за обучението и функционирането на своите модели, което води до увеличено потребление на енергия и допринася за глобалните емисии на парникови газове.
Microsoft обяви, че емисиите й на CO2 са се увеличили с почти 30% от 2020 година насам, поради разширяването на центровете за данни.
Глобалните емисии на парникови газове на Google през 2023 година бяха почти с 50% по-високи отколкото през 2019, основно заради енергийната необходимост, свързана с центровете.
Понастоящем енергийното потребление на изкуствения интелект представлява само малка част от енергийната консумация на технологичния сектор и се оценява на около 2 до 3% от общите глобални емисии.
Въпреки това, този процент вероятно ще нараства, тъй като все повече компании, правителства и организации използват изкуствен интелект за подобряване на ефективността и продуктивността.
В момента има повече от 8 000 центъра за данни по света, като около 16% от тях се намират в Европа. Повечето от тях са концентрирани в Франкфурт, Лондон, Амстердам, Париж и Дъблин.
Прогнозира се, че електрическото потребление в сектора на центровете за данни в Европейския съюз ще достигне почти 150 ТВтч до 2026 година, според Международната енергийна агенция (IEA).
Най-значително увеличение се очаква при цените на услугите
Мисията ще се проведе в орбита директно над северния и южния полюс на Земята
В бензиностанциите се въвеждат специални изисквания към касовите апарати