
След 156 години: Крал Чарлз спира кралския влак, за да пести пари
Кралският влак скоро ще напусне гарата за последен път
Как работи технологията?
Технологията замества традицията в британския турнир от Големия шлем по тенис, Уимбълдън. За първи път съдиите ще бъдат заменени от роботи. Според зрители това премахва „театралността“ от игрището, а някои играчи съобщават за трудности с технологията, разказва Euronews.
Уимбълдън за първи път нарушава 147-годишната си традиция, при която линейните съдии в характерни костюми определят дали топката е в или извън границите на игрището. Те са заменени с роботи и изкуствен интелект, който използва записи от камери, за да проследява топката и да прави отсъждания.
Но играчите имат и някои оплаквания относно технологията.
В жребия при жените, китайската състезателка Юан Юе каза, че системата е била твърде тиха, за да чуе линиите за отчитане.
„Гласът, не мога да го чуя наистина, твърде тих е“, цитираха я медиите. Тя каза, че е помолила съдията да увеличи звука, но той ѝ казал, че не може.
Системата за проследяване на линията е разработена от системата Hawk-Eye, собственост на Sony. Тя използва изкуствен интелект, за да анализира кадри от до 18 камери, които проследяват топката по игрището.
Компанията твърди, че технологията издава известие в рамките на една десета от секундата, ако топката е извън терена, и може да я проследи с точност до три милиметра. Изображенията на топката в реално време могат да бъдат проверени от хора.
Уимбълдън не е единственият тенис турнир, който използва технологии. Откритото първенство на САЩ и Откритото първенство на Австралия също ги използва.
Френският турнир „Ролан Гарос“ обаче запази своите съдии, като организаторите пледират за спазване на традициите.
Hawk-Eye се използва и в спортове като волейбол, футбол и ръгби.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Кралският влак скоро ще напусне гарата за последен път
Устойчивата кожа от динозавър може да намери приложение и в автомобилната индустрия
Какво знаем за живота на Мария Луиза, съпруга й Бронислав Хробок и Симеон Сакскобургготски?