1 USD
1.89923 BGN
Петрол
80.78 $/барел
Bitcoin
$105,179.0

Ако забранят окончателно TikTok в САЩ, ще го забранят ли и в Европа?

Ето какво казват анализатори

Анализаторите предполагат, че е „само въпрос на време“ забраната на TikTok от САЩ да се разпространи в съюзнически държави и извън тях, ако администрацията на Доналд Тръмп реши да го остави офлайн.

Приложението беше изключено в Америка, след като американските законодатели постановиха, че представлява риск за националната сигурност поради връзките на собственика ByteDance с китайското правителство - връзки, които то отрича.

Бъдещият президент Тръмп обаче посочи, че е против забраната и ще намери начин да я отмени.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Ако забраната от САЩ продължи, експертите посочват предишното изтласкване на китайски и руски технологични компании от съображения за национална сигурност като потенциален план за това как забраната на TikTok може да се разпространи по света, съобщи BBC.

TikTok вече е забранен на правителствени устройства в много страни

„Има големи паралели между TikTok и това, което се случи с китайския Huawei и руския Kaspersky, което показва, че е само въпрос на време пълзящата забрана да влезе в сила“, казва Емили Тейлър, редактор на Cyber ​​Policy Journal.

И в двата случая тези компании бяха обвинени от САЩ, че са заплаха за националната сигурност - но органите за киберсигурност така и не разкриха причината.

При президента Тръмп водещият антивирусен софтуерен продукт на Kaspersky беше забранен за граждански и военни компютри в САЩ, след като през 2017 г. се появиха обвинения, че е бил използван от Кремъл в хакерски инцидент, който така и не беше доказан.

Обединеното кралство го последва почти веднага и един по един други съюзници се съобразиха с ограничения, предупреждения или забрани.

Почти същото се случи с китайския телекомуникационен гигант Huawei.

САЩ обвиниха Huawei и други китайски технологични фирми, че са твърде близки до китайското правителство. Твърдеше се, че популярният 5G комплект на компанията не трябва да се използва за изграждане на телекомуникации, в случай че може да се използва за шпиониране или влошаване на комуникациите.

Бивш член на екипа на Huawei UK каза, че след като САЩ са решили да забранят, блокират или ограничат Huawei, става почти неизбежно съюзниците да ги последват.

„Обединеното кралство и други говориха за самостоятелно достигане до собствени заключения относно сигурността, но САЩ бяха непреклонни в лобирането си. Те предупредиха за рисковете за националната сигурност, които никога не бяха подкрепени с доказателства“, каза бившият вътрешен човек, който не иска да бъда назован.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст