1 USD
1.81297 BGN
Петрол
74.49 $/барел
Bitcoin
$84,676.2

AI помогна на оцеляла след инсулт да проговори отново след 18 години

Технологии

Лекарите са имплантирали устройството в мозък на жена като част от клинично изследване

Учени обучиха AI модел да превръща мозъчната активност в звук, за да помогнат на човек, преживял инсулт, да възстанови речта си.

Въпреки че устройството все още е в експериментален етап, те се надяват, че интерфейсът между мозъка и компютъра някога ще помогне на хората, които не могат да говорят, да възстановят гласа си.

Новото изследване описва тестването на устройството върху 47-годишна жена с квадриплегия, която не е могла да говори в продължение на 18 години след инсулт. Лекарите са имплантирали устройството в нейния мозък като част от клинично изследване.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Това превръща нейното намерение да говори в плавни изречения“, каза Гопала Анумачипали, съавтор на изследването, публикувано в списанието Nature Neuroscience.

Други интерфейси между мозъка и компютъра (BCI) за реч обикновено имат малко забавяне между мислите и компютъризираното изричане. Такива забавяния могат да нарушат естествения поток на разговора, което може да доведе до недоразумения, заявиха изследователите.

Как работи имплантът?

Екип от Калифорния е записал мозъчната активност на жената с помощта на електроди, докато тя мълчаливо мислела изречения в мозъка си.

Учените са използвали синтезатор, за да създадат звуковия израз, който тя би произнесла. След това са обучили модел на изкуствен интелект, който превежда активността в звукови единици. Той работи по начин, подобен на съществуващите системи, използвани за транскрипция на срещи или телефонни разговори в реално време.

Имплантът сам по себе си седи върху центъра за реч в мозъка, така че да „слуша“. Тези сигнали после се превръщат в части от реч, които съставят изречения.

Това е подход на стрийминг. Не чака изречението да свърши. То се обработва в движение“, каза Анумачипали. По думите му всяка сричка се обработва за около 80 милисекунди.

Той допълни и че е необходимо допълнително проучване, преди технологията да бъде готова за широко приложение, но с „устойчиви инвестиции“ тя може да стане достъпна за пациенти в рамките на едно десетилетие.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук