1 USD
1.67408 BGN
Петрол
67.99 $/барел
Bitcoin
$117,967.0

Златото на „Atocha“ – най-легендарното съкровище, извадено от морето

История за изгубено злато, корабокрушение и една човешка обсесия, превърнала се в исторически пробив

През 1622 г., испанският галеон Nuestra Señora de Atocha, натоварен със злато, сребро, скъпоценни камъни и благородни метали, отплава от Хавана към Испания. На борда има огромно богатство – част от съкровищата, взети от американските колонии. Но кораба никога не достига своята дестинация.

На 6 септември 1622 г., галеонът попада в ураган край бреговете на днешна Флорида и потъва. Почти всички на борда загиват. Морето поглъща тонове злато, сребро и скъпоценности – и за повече от 350 години, съкровището остава изгубено, скрито под пясъка на дъното.

Испанците се опитват да го открият, но напразно. В продължение на векове съкровището на Atocha остава една от най-големите морски мистерии в света.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Обсебеният ловец на съкровища – Мел Фишър

През 1969 г. американец на име Мел Фишър – бивш водолаз и авантюрист, започва свое собствено търсене на изгубения галеон. В продължение на 16 години, той посвещава живота си на тази кауза. Продава имоти, събира инвеститори, преживява загубата на собственото си дете в трагичен инцидент по време на гмуркане.

Хората го смятат за луд. Но той не се отказва. Неговият лозунг е: „Today’s the day!“ („Днес е денят!“ – реплика, която той повтаря всеки ден на екипа си)

Най-голямото златно съкровище, откривано някога

И наистина на 20 юли 1985 г. Мел Фишър намира основната част от останките на Atocha. Съкровището е с изчислена стойност от над 400 милиона долара:

  • Над 1000 златни слитъка и монети

  • Сребърни кюлчета с испански печати

  • Скъпоценни камъни – изумруди, топази

  • Уникални артефакти и оръжия

Това остава едно от най-големите подводни открития в човешката история.

Правни битки и културно наследство

След откритието започва дълга съдебна битка между Мел Фишър и щата Флорида. В крайна сметка, Върховният съд на САЩ отсъжда в негова полза и му присъжда 80% от намереното съкровище. Част от находките днес се намират в Музея на съкровищата на Мел Фишър във Флорида Кийс.

Историята на Atocha е повече от история за злато – тя е разказ за упоритост, визия и риск, който граничи с безумието. Това е пример как една мечта, захранвана с достатъчно постоянство и вяра, може да промени историята.

И макар че много от световните златни съкровища все още лежат в дълбините на океаните, историята на Mел Фишър и Atocha вдъхновява ново поколение търсачи – защото... може би „днес е денят“.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM 

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук