
"Либхер" започва ново производство в Тракия икономическа зона за нуждите на авиациата
Германската фирма купи построен завод с 200 дка земя
В сряда Тръмп беше в Доха, където бяха обявени икономически сделки
Boeing е сключил сделка с Катар за до 210 самолета, което Белият дом нарича „най-голямата поръчка за широкофюзелажни самолети на производителя на самолети досега“ на стойност 96 милиарда долара, съобщава CNN.
Заповедта идва, след като премиерът на държавата от Персийския залив, шейх Мохамед бин Абдулрахман бин Джасим Ал Тани, отхвърли противоречията около плана на президента на САЩ Доналд Тръмп да приеме Boeing 747-8, който да бъде използван, поне първоначално, като Air Force One, заявявайки в сряда пред Беки Андерсън от CNN, че това е просто „транзакция между правителството“, а не личен подарък за Тръмп.
Потенциалното прехвърляне на самолета, който Тръмп заяви, че ще бъде дарен на библиотеката му, след като напусне поста си, беше критикувано както от демократи, така и от републиканци, като някои от поддръжниците на самия Тръмп посочват, че изглежда Катар се възползва от влиянието си .
В сряда Тръмп беше в Доха, където бяха обявени икономически сделки между Съединените щати и Катар на обща стойност над 243 милиарда долара, включително „историческата“ продажба на самолети Boeing и двигатели на GE Aerospace на Qatar Airways.
В изявление, с което се разкрива сделката, Белият дом нарече Тръмп „главен посредник на сделките“, в знак на милкване към желанието му да бъде възприеман като най-добрия търговец и дипломат на световната сцена.
В отделно изявление Boeing заяви , че поръчката е за 130 от самолетите 787 Dreamliner на компанията - широкофюзелажни двудвигателни самолети - и 30 от нейните 777-9, които са по-големи от 787. Има опции за допълнителни 50 Dreamliner-а и 777X.
Акциите на Boeing затвориха с половин процент по-високо в Ню Йорк в сряда. Въпреки че инвеститорите са ентусиазирани, те също така са наясно, че ангажиментите за поръчки не са окончателни и понякога е известно, че авиокомпаниите отменят публично обявени поръчки.
Въпреки това, сделката е голям удар за Boeing, който е най-големият износител на Америка. Миналата година поръчките на практика спряха, след като капак на вратата на самолет 737 Max на Alaska Airlines се счупи, оставяйки зейнала дупка в страната на самолета. Дори с възстановяване на поръчките към края на 2024 г., брутните поръчки на Boeing бяха само 569 за цялата минала година, което е спад с изумителните 60% спрямо 2023 г.
Делегацията на Тръмп обяви и други споразумения в Катар.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Германската фирма купи построен завод с 200 дка земя
Къде са най-ниските и най-високите такси за преминаване на мост в Европа?
Компанията цели да набере финансов ресурс в размер на 200 млн. лева