1 USD
1.86323 BGN
Петрол
72.87 $/барел
Bitcoin
$103,974.0

Всяко германско домакинство е обедняло с 2500 евро

След пет години на стагнация германската икономика вече е с 5 % по-малка

 
Германия се приближава до точката, от която няма връщане назад. Бизнес лидерите го знаят, населението го усеща, но политиците досега не са успели да намерят отговори, пише БГНЕС.
 
В резултат на това най-голямата икономика в Европа е поела по пътя на упадъка, който заплашва да стане необратим.
  • След пет години на стагнация германската икономика вече е с 5 % по-малка, отколкото би била, ако тенденцията на растеж отпреди пандемията се беше запазила.
  • Намаляващата конкурентоспособност на националната икономика означава, че всяко германско домакинство губи около 2500 евро (2600 долара) годишно.

Нещо повече, според оценките на Bloomberg Economics, изоставането ще бъде трудно наваксано поради структурни насрещни ветрове - като загубата на евтина руска енергия и проблемите на автомобилните производители Volkswagen и Mercedes-Benz, които все по-трудно успяват да се справят с китайските си конкуренти. 

Канцлерът Олаф Шолц получи вот на недоверие. При предсрочни избори ще има възможност за промяна на курса, но сегашното бавно влошаване на ситуацията не насърчава спешни действия. Поради това съществува риск реакцията да бъде бавна и недостатъчна за справяне с основните проблеми.

„Германия няма да се срине за една нощ. Именно това прави този сценарий толкова ужасяващ“, отбелязва Ейми Уеб, основател и главен изпълнителен директор на Института „Бъдещето днес“ - организация, която консултира германски компании по въпросите на стратегията. „Това е много бавен, много продължителен упадък. Той не засяга компаниите, не засяга градовете, а цялата страна и повлича със себе си и Европа“.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

На практика това изглежда по следния начин: Германия губи все по-голяма част от енергоемкото си производство и износ, тъй като предприятията в несигурно положение ограничават вътрешните инвестиции. Тъй като жизненият стандарт спада, избирателите търсят виновни, а социалното напрежение отблъсква чуждестранните таланти, от които страната отчаяно се нуждае. И този токсичен коктейл от предпазливост и недоволство ще се разпространи в цяла Европа.

„Животът на всички малко по малко става все по-лош и по-лош и така до самия край“, казва Уеб.

Години на лоши решения и поредица от неуспехи разрушиха икономическия модел на Германия точно когато останалата част от Европа се нуждае от нейната индустриална сила, за да помогне на региона да не изостава от Китай, да се справи с последиците от кризата в Украйна и да се противопостави на изолационистките действия на Съединените щати. Вместо това Германия преживява най-тежката си криза от обединението насам.

Преди 35 години падането на Берлинската стена сплоти германците около мащабен план за интегриране на бившия комунистически Изток. Сега страната е дълбоко политически разделена и е малко вероятно разделените избиратели да дадат ясен мандат на администрацията, която ще дойде на власт след изборите през февруари.

*Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение. 

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст