Всичко, което знаем, за компанията с изчезналата подводница (ВИДЕО)

OceanGate цели да направи подводното изследване по-евтино, подобно на начина, по който Blue Origin и SpaceX се опитаха да намалят разходите за космически полети

Вече няколко дни тече спасителна акция за откриването на изчезналата подводница а 19 юни, на която пътуваше екипаж от петима бизнесмени на път за туристическа експедиция до останките на „Титаник“.

Подводницата „Титан“ е собственост на компанията OceanGate Expeditions, която предлага дълбоководни разходки до известния кораб, но какво знаем още за компанията и ексцентричните пътувания, които предлагат.

OceanGate е частна американска компания, основана през 2009 г. от Стоктън Ръш, който е и един от изчезналите хора на борда.

През 2021 г. OceanGate започва да работи с добре плащащи клиенти, които искат да посетят останките на потъналия легендарен кораб „Титаник“ с помощта на подводница. През 2022 г. цената на експедиция на OceanGate е 250 000 долара на човек.

С какво се занимава компанията

Целта на компанията по думи на самата OceanGate е да направи подводното изследване по-евтино и достъпно за частни граждани, подобно на начина, по който Blue Origin и SpaceX се опитаха да намалят разходите за космически полети.

По думи на Ръш има две основни пречки пред мечтата му да направи подводните експедиции достъпни: Усещането за опасност заради невъзможността на обикновени хора да пътуват под вода  и малкият брой подводни превозни средства с човешки екипаж, които основно са построени и притежавани от правителствени агенции.

В обръщение през 2017 г. до Клуба на изследователите, Ръш отбеляза: „През последните 35 години не е имало сериозно нараняване на борда на подводница и е имало над 15 милиона души, които са пътували под вод ... Статистически,  подводниците са най-безопасните превозни средства на планетата." По това време не е имало частни подводници, способни да превозват хора на дълбочина под 2000 м, което е половината от средната дълбочина на океаните.

Подводници

Проектираните от OceanGate подводници „Циклоп 1“ и „Титан“ се пускат и изваждат от подобна на сух док платформа. Тази платформа, от своя страна, може да бъде теглена зад търговски кораб. След като платформата и подводницата достигнат целевото място, резервоарите на платформата се наводняват и подводницата се издига за своята подводна мисия. След връщането на подводницата на платформата, флотационните резервоари се изпомпват и платформата може да бъде изтеглена или качена на борда на кораба-домакин.

Платформата е голяма приблизително 11 м дълга и 4,6 м широка и може да повдигне до 9100 кг. Компанията притежава подводниците „Антиподи“ (305 метра), „Циклоп“ (500 метра) и „Титан“ (4000 метра).

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст