НАП ще ни уведомява с писма или телефонни обаждания за необявени или неточно декларирани доходи
Агенцията ще се свърже с лица, за които са установени неточности в декларираните данни
Наблюдението е част от усилията на Катар да следи за заплахи
Футболистите не са единствените, които ще бъдат наблюдавани на Световното първенство по футбол през 2022 г. в Катар, феновете трябва да се готвят за същото.
Цялото събитие, включително присъстващите, ще бъде наблюдавано от 15 хил. камери, оборудвани с технология за разпознаване на лица, каза Нияс Абдулрахиман, главен технологичен директор на събитието, пред AFP през август, казва Insider.
Наблюдението е част от усилията на Катар да следи за заплахи за сигурността като тероризъм и хулиганство по време на турнира, което се очаква да привлече над 1 милион посетители.
От 2010 г., когато Катар спечели правата за домакинство на Световното първенство по футбол, страната е похарчила повече от 300 млрд. долара за изграждане на нова инфраструктура, включително седем нови стадиона, за да поеме наплива от хора, според оценки на Bloomberg.
Мрежата за наблюдение ще се управлява от командния и контролен център на Aspire, техническият център, който наблюдава операциите на осемте стадиона, където ще се провеждат мачовете.
Според разпространените снимки редици от техници по сигурността следят всяка стъпка зад монитори в стая, която прилича на център за контрол на мисии на НАСА.
Контролният център ще следи всички близки метро влакове и автобуси, добавят организаторите. Експерти от Катарския университет също са разработили дронове, които могат да предоставят прогнози за броя на хората по улиците.
„Това, което виждате тук, е нов стандарт, нова тенденция в операциите на стадионите, това е нашият принос от Катар към света на спорта. Това, което виждате тук, е бъдещето на сигурността на стадионите“, каза Абдулрахиман, главен технологичен директор на събитието.
Мониторите за сигурност ще позволят на служителите да проследят достъпа до стаи и оборудване в случай на спешност.
Това не е първият път, когато биометричната технология се използва за изследване на феновете на футболни мачове. На финала на Шампионската лига през 2017 г. в Кардиф, технологията за лицево разпознаване погрешно маркира над 2000 души като възможни престъпници, съобщава BBC.
Използването на биометрична технология за изследване на зрителите не е единственото опасение за сигурността, повдигнато относно предстоящото Световно първенство.
Норвежката телевизионна компания NRK съобщи през октомври, че посетителите, влизащи в Катар, ще бъдат помолени да изтеглят две мобилни приложения, които потенциално биха могли да представляват риск за личната поверителност и сигурността на данните.
„Не е моя работа да давам съвети за пътуване, но лично аз никога не бих взел мобилния си телефон на посещение в Катар“, каза шефът на сигурността на NRK.
Световното първенство по футбол през 2022 г., което включва 32 отбора, които се състезават в 64 мача, е планирано да се проведе от 20 ноември до 18 декември.
Агенцията ще се свърже с лица, за които са установени неточности в декларираните данни
На 12 декември се очаква да има решение за влизането на България и по суша
През тази година стойността на криптовалутата е нараснала двойно