1 USD
1.88605 BGN
Петрол
74.45 $/барел
Bitcoin
$96,698.8

Високи цени, бойкот - наистина ли в Хърватия е толкова скъпо?

Ето какво показа проверка на businessnovinite.bg

От доста време се тръби, че цените в Хърватия са скочили драстично, а от няколко дни се твърди, че хората там бойкотират магазините. Дали обаче това е така?

Проверка на място на businessnovinite.bg показа, че дори да има бойкот на магазините, той със сигурност не важи за всички хора. Хранителните магазини в Загреб действително не са пълни, но доста хора продължават да пазаруват. Вероятно и много хора бойкотират магазините, но за сметка на това заведенията в хърватската столица са пълни.

Що се отнася до цените обаче, е вярно, че за някои стоки те са доста високи като това важи категорично за хляба. Най-евтиният хляб в магазините на Загреб е 1,75 евро. Повечето хлябове обаче вървят около 2 евро или 4 лева. Това е близо двойно на цената на насъщния у нас, която е около 2,10 лева. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Кутия от 12 яйца струва около 3,30 евро или 6,60 лева. Килограмът сирене върви около 10-11 евро. Цената сиренето у нас е горе долу на същата цена, като тук масовите марки вървят около 18-19 лева за килограм.

Литър мляко в Загреб се продава за около 1,20 евро или 2,40 лева. Килограм домати струва около 2,60 евро или 5,20 лева. Килограм ориз струва около 2,50 евро или 5 лева. 

Литърът бензин в хърватската столича върви около 1,52- 1,55 евро.

Както се вижда цените на основни продукти от малката потребителска кошница са по-скъпи от тези в България, но част от продуктите са на същите цени като у нас. Средната заплата в Загреб обаче е със 100 евро по-висока от тази в София.

Официалните данни за Хърватия

Продажбите в търговските вериги в Хърватия спаднаха за втора поредна седмица след призивите за нов бойкот в знак на протест срещу покачващите се цени в балканската страна.

По данни на данъчната администрация на Хърватия оборотът в търговските обекти в страната е спаднал с 42% в сравнение със същия период преди две седмици.

Протестите идват, след като средните цени на хранителните продукти се покачиха с повече от 30% през последните 3 години, според официални данни.

През декември 2024 г. годишната инфлация в Хърватия от 4,5% беше най-високата в еврозоната, където средната инфлация беше 2,4%.

В рамките на протеста хърватите бяха призовани да се въздържат от пазаруване в търговски обекти и магазини за хранителни стоки, както и да избягват използването на услуги за доставка, банки, ресторанти и кафенета.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.