БНБ пуска възпоменателна монета, посветена на българската гайда
На гърба на монетата е изобразено стилизирано изображение на двама гайдари
Защо толкова много хора по света напуснаха работата си?
През последните 12 месеца рекорден брой американци напуснаха работата си и няма как това да остане незабелязано, съобщава CNN.
Две години след появата на Covid-19 ритъмът на живот на планетата бе изцяло нарушен, а САЩ е само една от държавите, която се сблъска с масово напускане на служители.
Неудовлетвореността от условията на труд, невдъхновяващите работни места и лошите мениджъри се превърнаха в основни причини за напускане в световен мащаб.
По последни данни става ясно, че оставките са скочили и във Великобритания, Австралия и Франция. И докато експертите твърдят, че вълната на масово напускане не се е случила в страни като Германия и Сингапур, проучванията показват, че работниците там също гледат „към изхода“ доста често. .
Проучване сред приблизително 1000 работници в Сингапур установи, че почти половината от тях не са сигурни дали ще останат на текущите си позиции през следващите шест месеца. Близо 20% са заявили, че възнамеряват да напуснат работодателя си през първата половина на тази година.
Данните на LinkedIn за януари показват значително увеличение на броя на служителите, които сменят изцяло индустрията в Испания, Холандия и Италия в сравнение с началото на 2021 г.
Друго проучване на нагласите в Австралия, Великобритания, САЩ, Германия, Япония и Франция, показва желание за търсене на нова работа всяко тримесечие от юни насам.
Антъни Клоц, професор по бизнес администрация в Тексаския университет, на когото се приписва измислянето на фразата „Великото напускане“, идентифицира тази тенденция в края на 2020 г., като според него тя е трансформирала изцяло пазара на труда в САЩ.
Но каква е наистина причината за „Великото напускане? Оказва се, че в периода на първите случаи на COVID-19 е имало много хора, които са искали да напуснат работата си, но са останали поради голямата неизвестност в началото на пандемията. Това доведе до множество „бърнаути“ или т.нар. професионални прегаряния. Хората си задаваха важни въпроси за целта на живота, докато седяха върху големи купчини от спестяванията си, които станаха почти ненужни по времето на изолацията.
Изпращането на голяма част от служителите „хоум офис“ разруши ритъма на работа веднъж, а последващото връщане обратно стана възможност за множество търкания между служители и мениджмънт.
През 2021 г. 47,8 милиона служители в САЩ са напуснали работата си доброволно, като това е най-високият брой, откакто Бюрото по трудова статистика започва да проследява данни за цялата година през 2001 г.
В някои случаи хората напускат пазара на труда, за да се грижат за деца или възрастни роднини. Недостигът на работници в индустрии като търговията на дребно и хотелиерството са увеличили търсенето на работна ръка, насърчавайки хората да използват конкурентен пазар с по-добри условия или заплащане.
„Хората на бюрото“, които бяха уморени от дългите часове на пандемия и срещи в Zoom, взеха решението, че това не им е достатъчно.
В публикация във Facebook по-рано тази година Министерството на човешките ресурси на Сингапур заяви, че въпреки „спекулациите, че Сингапур може да види подобна вълна от „Велико напускане“, неговата статистика показва друго. Процентът на оставките в страната е бил 1,7% в края на миналата година, малко под нивата преди COVID-19.
Председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард подчерта, че страните от ЕС не изживяват нищо като Великата оставка.
На гърба на монетата е изобразено стилизирано изображение на двама гайдари
Колко харчат пушачите на година за цигари
За китайските бизнесмени е много необичайно да отправят публични нападки към правителството