Великобритания тества 4-дневната работна седмица 

Свят
 

Заплатите на работниците няма да се намаляват 

Хиляди работници в Обединеното кралство ще се включат в пилотен проект за четиридневна работна седмица. Той започва от понеделник и ще продължи шест месеца като заплатите на работниците ще останат същите. 

Пилотният проект включва 3300 работници и ще обхване 70 компании от различни сфери - от доставчици на финансови услуги до ресторанти за бързо хранене. 

По време на програмата работниците ще получават 100% от възнаграждението си, като ще работят само четири дни, но ще поддържат 100% от производителността си. 

Програмата се организира от неправителствена организация 4 Day Week Global, заедно с изследователи от университета Кеймбридж, Оксфордския университет и Бостънския колеж.

Мениджърът в пивоварната Pressure Drop Brewing Сиена О'Рурк заяви пред CNN Business, че най-голямата цел на компанията е да подобри психичното здраве и благосъстоянието на служителите си.

"Пандемията ни накара да мислим много за работата и как хората биха могли да организират живота си. Правим това, за да бъдем част от прогресивната промяна в света", каза тя. 

По време на експеримента ще се измери въздействието, което новият модел на работа ще има върху нивата на производителност, равенството между половете, околната среда, както и благосъстоянието на работниците.

Най-дългият пилотен проект между 2015 г. и 2019 г. бе проведен в Исландия, като тогава участваха 2500 служители от публичния сектор. 

С това проучване е установено, че сред участниците не е имало спад в производителността. 

През последните няколко години се ускориха призивите за съкращаване на работната седмица. Причината за това е, че милиони служители от целия свят преминаха към дистанционна работа заради пандемията. По този начин бяха съкратени разходите за пътуване от и до работното място. 

По-късно тази година подобни проучвания за четиридневна работна седмица ще се проведат в Испания и Шотландия.

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст